Yutak Kanseri Yaşam Süresi

Yutak Kanseri Yaşam Süresi

Yutak kanseri yaşam süresi merak edilen bir konu olarak yer alıyor. İnsanlar bu konuda bilgi alıp bu hastalık hakkında bazı detaylara ulaşmak isteyebiliyor.

Yutak kanseri, bazı insanların yaşadığı ciddi bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Bu hastalığı yaşayan insanlar veya hastanın yakınları bu konuda internette araştırma yaparak bilgi almak isteyebilir. Bu yazıda sizlere hastalık ile ilgili bilgiler verip hastanın yaşam süresi ile ilgili bilgi sunmak istiyoruz. Umarız bu konu sizler için faydalı olur ve ihtiyacınızı karşılar.

Yutak Kanseri Hakkında Bilgi

Yutak kanseri konusuna girmeden önce yutak hakkında bilgi vermek gerekiyor. Yutak, kafatasında bulunan bir yapı. Yutkunurken yutak borusu kullanılır ve yutak borusundan sonra yemek borusu devreye girer. Aynı zamanda yutak borusu akciğer, kalp ve sindirim sistemine bir bağlantı sağlar. Kısacası yutak borusu yutkunurken besinlerin geçtiği ve ardından yemek borusuna indiği bir nokta.

Yutak kanseri ise yutak borusunda oluşan bir hastalık olarak yer alıyor. Yutak borusundaki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması anlamına gelen yutak kanseri, ciddi sorunlara yol açabiliyor. Yutak kanserinde bulunan geniz eti de bu durumdan etkilenebiliyor.

Geniz eti, vücuda ağız ve burun yoluyla girip yutak borusuna ulaşan mikropların yok edilmesinde görev alıyor. Bu sayede üst solunum yolundan geçen mikropların yemek borusuna doğru inmesi genel olarak önlenmiş oluyor. Yutak kanseri sırasında geniz etinin de etkilenmesi mikropların daha da artmasını ve hastalıklara karşı savunmanın zayıflamasının sağlayabilir.

Yutak kanseri yaşam süresi konusundan önce bu hastalığın nedenlerinden söz etmek istiyoruz. Yutak kanserinin pek çok sebebi bulunabiliyor. Bunlardan birisi sağlıksız ve dengesiz beslenme olmakta. Sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmeyen bir insan, bu gibi sorunlarla karşılaşabiliyor. Bunun yanı sıra kokain gibi çeşitli uyuşturucu maddelerin kullanımı da yutak kanserine sebep olabilir. Tütsülenmiş gıda tüketmek, nitrozamin gibi çeşitli kimyasal bileşenlerle temas ve kronik burun rahatsızlıkları da bu kansere neden olabiliyor.

Yutak kanseri yaşayan bir kişi pek çok semptom yani belirti ile karşılaşabiliyor. Bunlardan birisi burun kanaması ve burun tıkanıklığı olarak öne çıkıyor. Bu gibi hastalarda bu tür olaylar sıklıkla görülebilir. Yutak kanseri ile birlikte yaşanabilecek bir diğer durum kulakların tıkanması ve işitmenin zayıflaması olmakta. Bunların yanı sıra boyunda şişlik, konuşma bozukluğu, tüketilen sıvıların burundan gelmeye başlaması, karıncalanma ve görmeyle ve koklamayla ilgili sorunlar bu hastalığın diğer belirtileri olarak karşımıza çıkıyor.

Yutak Kanseri Yaşam Süresi

Yutak kanseri olan bir kişinin veya bu konuda araştırma yapan bir bireyin merak ettiği sorulardan birisi de bu hastalığın yaşam süresi olmakta. Yutak kanseri olan bir hasta 4 farklı evreden geçiyor. İlk evre hastalığın net olarak fark edilmediği bir evre olurken 2. evrede hastalık kaslara doğru ilerliyor. 3. evrede hastalık daha çok yayılarak bezlere doğru sıçrayabilir. 4. evre ile birlikte artık kanser hücreleri diğer organlarda da yayılmaya başlamış demek. Öncelikle şunu açıklayalım ki hasta olan bir bireyin hastalıktan sonra 5 yıla kadar yaşama ihtimali veya hastalıktan kurtulma şansı bulunuyor.

Yutak kanseri yaşam süresi evreden evreye değişiklik gösteriyor. İlk evreler belirti göstermeden yaşandığı için hastalığın tespiti oldukça zor. Belirtiler genel olarak son evrelere doğru ortaya çıkıyor. Birinci evrede hastalıktan kurtulma oranı %80 ile %90 arasında yer alırken ikinci evrede hastalıktan kurtulma oranının %50 ile %60 arasında olduğu belirtiliyor. Üçüncü evrede ise %30 ile %40 arasında hayatta kalma şansı bulunurken en tehlikeli evre olan dördüncü evrede hastanın sağ kalma ihtimali %5 olarak açıklanıyor. Bu sonuçlar son verilerin analizine göre belirtiliyor.

Yutak Kanseri Tedavisi

Yutak kanseri yaşam süresi dışında bilinmesi gereken bir diğer konu bu hastalığın tedavisinin nasıl uygulandığı olarak yer alıyor. Az önce de bahsettiğimiz gibi hastalık 4 farklı evre ile karşımıza çıkmakta. İlk üç evrede hastalık bir operasyon ile birlikte tedavi edilirken son evrede kemoterapi gibi daha ciddi bir tedavi uygulanıyor. Bu evrede operasyon yapılamaz çünkü hastalık vücudun pek çok yerine yayılmış olur.

Back to Top