Üst ve Alt Solunum Yolu Hastalıkları

Üst ve Alt Solunum Yolu Hastalıkları

Üst solunum yolu hastalıkları ve alt solunum yolu hastalıkları oldukça çeşitlidir. Bunlardan kolay yoldan bulaşanı olduğu gibi bulaşmayanı da söz konusudur.

Üst ve alt solunum yolu hastalıkları ile ilgili olarak günümüzde birçok kişinin araştırma yaptığını görmekteyiz. Özellikle kış aylarının gelmesi ile birlikte pek çok kişi de grip, nezle ve bronşit gibi çeşitli hastalıkların olduğunu görebilmekteyiz. Hal böyle olunca pek çok kişide bu hastalıkların nasıl olduğu ve nasıl iyileşeceği konusunda araştırma yapmaktadır. Sizlerde üst ve alt solunum yolu hastalıkları üzerinde araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda üst ve alt solunum yolu hastalıkları nedir? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Üst ve Alt Solunum Yolu Hastalıkları

Üst ve alt solunum yolu hastalıkları arasında birçok hastalığın olduğunu dile getirebiliriz. Bu hastalıkların birçoğu bulaşıcı olduğu gibi aynı zamanda enfeksiyonlar sonucunda bulaşım göstermektedir. Verilen önerilere kulak asmadan uzman bir doktor muayenesinden geçmeniz her zaman için en doğru ve sağlıklı bir sonuç olacaktır. Sizler için başlıklar halinde üst ve alt solunum yolu hastalıkları ile ilgili olarak bilgi vermeye çalışacağız.

Alt Solunum Yolu Hastalıkları Nelerdir?

Bu hastalıklar hem üst solunum yollarını hem de aynı zamanda alt solunum yolunu etkileyebilmektedir. Bu bakımdan da bronşitleri (solunum yolu enfeksiyonu), pnömoniyi (akciğer enfeksiyonu), bronşiyoliti (bebeklerdeki solunum yolu enfeksiyonu) etkileyebilen gripleri içermektedir. Alt solunum yolları hastalıkları genel olarak öksürük semptomunu göstermekte ve de en sık belirtisi arasında yer almaktadır. Nefes darlığı, hırıltılı solunum ve göğüste sıkışma hissi yaşayanlar da olmaktadır.

RTI Belirtileri Nelerdir?

RTI belirtileri ile ilgili olarak bilgi sunmadan önce bu belirtilerin kişiden kişiye göre değişiklik gösterdiğini belirtelim. Herkeste aynı olmayan bu belirtilerin tam olarak tespit edilebilmesi için muhakkak uzman bir doktor tarafından muayene işlemi yapılması gerekmektedir. Genel anlamda görülen RTI belirtileri şunlardır;

 1. Öksürükle beraber mukus (balgam) gelebilir.
 2. Hapşırma
 3. Tıkalı burun veya da burun akıntısı olması
 4. Boğaz ağrısının olması
 5. Kas ağrılarının olması
 6. Baş ağrısının olması
 7. Nefes darlığı, hırıltı olması
 8. Ateş durumunun olması

İyileşmek İçin Yapılması Gerekenler

İyileşmek için yapılması gerekenler konusunda genel anlamda uygulanan bazı özellikleri sizlerle paylaşacağız. Ancak bu tavsiyelerin net ve doğru sonuç vermediğini belirtelim. Doğru ve sağlıklı bir şekilde iyileşim göstermek için uzman doktorlar tarafından teşhis ve tespit işlemi yapılması sonucunda ise verilecek ilaç ya da uyarılara uyulması gerekmektedir.

 • Öncelikli olarak alt solunum ve üst solunum yolu hastalıklarından birine yakalanmak durumunda bol bol dinlenmek gerekmektedir.
 • Daha sonrasında bu hastalıklardan kolayca kurtulmak için bol bol su tüketebilirsiniz.
 • Öksürük durumunuz söz konusu ise bu durumda sıcak ola bir bardak suya limon ve bal ekleyerek tüketebilirsiniz.
 • Eğer geçmeyen bir boğaz ağrınız söz konusu ise bu durumda da sıcak suya bir çay kaşığı tuz atarak gargara yapmanız oldukça iyi gelecektir.
 • Hava nemlendiricisi kullanmak böyle zamanlarda oldukça mantıklı olacaktır.
 • Sıcak su ile buhar yaparak da hastalık belirtilerinizi biraz olsun rahatlatmak adına yapılabilecek olan makul hareketlerdendir. Hastalıktan kurtulma yolları içinde en önemli olanları bunlardır.

Bunun yanı sıra iç hastalıkları ile ilgili olarak bilgi almak için hemen bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Solunum yolu hastalıkları
Solunum yolu hastalıkları

Üst Solunum Yolu Hastalıkları Nelerdir?

Üst solunum yolu hastalıkları arasında en bilindikleri grip, sinüzit ve franjittir. Bunun yanı sıra pek çok üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı hastalığında olduğunu söyleyebiliriz. Üst solunum yolu hastalıkları genel olarak soğuk algınlığı, bademcik iltihabı, sinüzit (sinüs enfeksiyonu), larenjit (ses kutusunun enfeksiyonu) ve grip gibi kolay yoldan bulaşabilen hastalıkları kapsamaktadır. Bu hastalıklardan görülen en sık belirtiler ise; baş ağrısı, ağrıyan kaslar, tıkalı burun veya da burun akıntısı, hapşırma ve boğaz ağrısı olmaktadır. Bu bakımdan oldukça zorlu geçebilecek hastalıklar da olabilecekleri gibi aynı zamanda da kolay yoldan atlatılabilecek hastalıklar da olma özellikleri bulunmaktadır. Üst solunum yolu hastalıkları arasında ön plana çıkanlar şunlardır;

 • Rinit (Nezle)
 • Grip
 • Orta Kulak İltihabı (Otit)
 • Sinüzit.
 • Farenjit
 • Akut Faranjit (Tonsilit) Bademcik iltihabı
 • Larenjit
 • Bronşiyolit

Alt ve Üst Solunum Yolu Hastalıklarında Muayene

Alt ve Üst Solunum Yolu Hastalıklarında Muayene sizlerin doğru ve sağlıklı bir şekilde iyileşim göstermeniz açısından oldukça önemlidir. Günümüzde birçok kişi bilinçsiz bir şekilde davranarak evde kendisini tedavi etmeye çalışmaktadır. Sağlıklı bir bakım ile bu mümkün olsa da, enfeksiyonun çoğalması daha vahim sonuçları ortaya çıkarabilmektedir. Bundan dolayı bilinçli bir şekilde hareket edilmesi sağlanarak muhakkak bir uzman doktor tarafından muayene edilmeniz gerekmektedir. İnternet ortamında yer alan tavsiye ve diğer tedavi yöntemlerine verilecek tepki kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu durum karşısında verilen tedavi önerilerine uymamanızı ve uzman bir doktor tarafından muayene edilmenizi tavsiye ediyoruz. Bunun yanı sıra sizlerde üst ve alt solunum yolları ile ilgili olarak düşüncelerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Back to Top