Safra Yolu Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Safra Yolu Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Safra yolu kanseri belirtileri nelerdir sorusu, bu hastalığın kendisinde olmasından şüphe duyan kişilerin sıkça araştırdığı bir konudur. En doğru teşhis biçimi her ne kadar doktor muayenesi ile olsa da bu durumdan şüphe eden kişiler kendilerini internette safra yolu kanseri belirtileri nelerdir sorgusu yaparken bulmaktalar denebilir.

Safra Yolu Kanseri Belirtileri Neler Olmaktadır?

Elbette her kanserde olduğu gibi safra yolu kanseri belirtileri de oldukça fazladır. Ancak en tespit edilebilir ve yaygın olanlarından bahsetmek daha doğru olacaktır. Bunun için ilk olarak cilt ve gözlerde sararma yani sarılık durumu söylenebilir. Bu durum kişide mevcut ise safra yolu kanseri olma ihtimali yüksek demektir.

Bir diğer safra yolu kanseri belirtisi ise ciltte kaşınma olarak söylenebilir. Bu belirti elbette başka birçok hastalığın ve kanserin belirtisi olabilmektedir. Ancak diğer belirtiler ile beraber bu belirti de bu kanserin vücutta bulunma ihtimalini güçlendirmektedir denilebilir.

Bunun dışında yağlı ve açık renkte dışkılama da bu kanserin belirtileri arasında yer almaktadır. Ayrıca boşaltım sistemi ile ilgili olarak idrar renginde koyulaşma görülmesi de safra kanseri açısından güçlü belirtiler olarak sıralanabilir.

Bunların yanı sıra bel ya da karın ağrısı, kusma, bulantı ve iştahsızlık da safra yolu kanseri belirtileri arasında yer alabilir. Bu belirtilerin bir arada görülmesi ise kanser ihtimalini daha da güçlendirmektedir. Bir diğer mühim belirti ise açıklanamayan kilo kaybı yaşanması durumudur.

Safra Yolu Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

Bu kanserin oluşma ihtimalini arttıran etmenler mevcuttur. Bu etmenler Safra yolu kanserinin oluşmasını kolaylaştırmaktadır da denilebilir. Ancak elbette kişilerin risk faktörlerini taşıyor olmaları kesin olarak bu kansere yakalanacakları anlamına da gelmemektedir. Ayrıca bu risk faktörleri yalnızca yapılan araştırmalar sonucu tespit edilen risk faktörleri olmaktadır. Yani kesin ve net olarak bu risk faktörlerini taşıyan kişilerin kanser olacağı söylenemez.

Öncelik ile karaciğer hastalıkları ile mücadele eden kişiler bu risk faktörüne sahiptir denilebilir. Bunun yanı sıra safra yolu hastalıkları olanlar ve Hepatit B, Hepatit C ve siroz gibi hastalıklara sahip olanlar da bu risk faktörlerine sahiptir denilebilir. Bu nedenle bu kişilerin vücudunda olan değişimleri yakından takip etmeleri ve yılda bir kere detaylı check-up yaptırmaları önerilmektedir.

Bir diğer risk faktörüne sahip kişiler ise bağırsak hastalıkları bulunan kişiler olabilmektedir. Ayrıca obezite ve aşırı kilolu olmak da bu kansere yakalanmak açısından risk faktörüne dahildir. Bu nedenle kilo alımına ve ideal vücut kitle indeksine yakın civarlarda olmaya özen gösterilmesi gerekmektedir.

Diyabet hastalığı olan kişilerin de safra yolu kanserine yakalanma riski daha çoktur denilebilir. Bu nedenle bu hastalığa sahip kişiler risk faktörü dahilindedir. Ancak endişelenmeye gerek yoktur. çünkü bu hastalığa sahip kişiler sıkça kontrol edilmektedir. Böyle bir kanser durumunda erken teşhis kaçınılmazdır.

Bunun dışında ileri yaş ve sık alkol kullanımı da bu kanseri tetiklemektedir. Bu nedenle sık alkol kullanan ve yaşı ilerlemiş kişiler de risk faktörüne dahildir denilebilir. Risk faktörünün dışında kalmak için düzenli beslenmeye dikkat edilebilir ve alkol kullanımı minimum düzeye indirgenebilir.

Safra Yolu Kanseri

Safra Yolu Kanserinde Teşhiste Kullanılan Yöntem Ve Tetkikler Nelerdir?

Safra yolu kanseri belirtileri nelerdirsorgusu yapan birçok kişi aynı zamanda bu kanserin teşhisi için nasıl yöntemler uygulandığını da oldukça merak etmektedir. Bu kanserin tanısı ve tetkikleri büyük önem taşımaktadır. Çünkü kanser hafife alınmayacak önemli bir durumdur. Bu nedenle tetkikler oldukça detaylı şekilde gerçekleştirilmelidir. Bunun dışında vücutta ters giden bir duru olmasa da yılda bir kere detaylı genel check-up yaptırmakta fayda bulunmaktadır.

Bu kanserin tanısı ve teşhisi için kan tetkikleri yapılmaktadır. Bunun yanı sıra karaciğer fonksiyon testleri de yapılmaktadır.Çeşitli görüntüleme yöntemleri olarak; ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi ve MR gibi farklı ve çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Ayrıca Kolanjiografi ile görüntüleme yapılarak safra kanalları incelenebilir. Bunun yanı sıra Anjiyografi ile görüntüleme yapılarak damar yolları da incelenebilir.

Safra Yolu Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Bu kanser türlerinde her hastanın kişiye özel tedavi yöntemleri olmaktadır. Her hastada farklı yöntemler ve yollar izlenebilmektedir. Bu neden ile tedavi süreci ile ilgili olarak kesin bir durum belirtmek mümkün değildir. Kanserin ilerleyiş şekline göre farklı yöntemlere başvurulabilir.

Bu kanser türünde tedavi yöntemi kanseri bulunduğu yere, hastalığın evresine, kişinin yaşına ve diğer sağlık sorunlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak genel olarak bu kanser türü için; kemoterapi, radyoterapi ve cerrahi tedavi yöntemleri gibi farklı yollarda ilerlenebildiği söylenebilir.

Her kanser hastalığında olabileceği gibi bu kanser çeşidinde de teşhis ve tedavi süreci beklenenden uzun sürebilmektedir. Ancak bu durumda endişelenmeye gerek yoktur. Çünkü her kanser boyutu ve durumu birbirinden farklılık göstermektedir.

Kanser kelimesi her ne kadar dünyayı başa yıkabilecek bir kelime gibi görünse de bu durum küçük bir operasyon ile de halledilebilmektedir. Öyle olmasa bile istikrarlı ve çaba gerektiren belki biraz uzun sürebilen tedavi sürecinin ardından kanseri yenmek ve hayata kalındığı yerden devam edebilmek mümkündür. Bu nedenle elbette safra yolu kanseri belirtileri nelerdir sorgusu araştırılabilir ve hatta ilgili alanında uzman doktordan randevu alınarak muayene olunabilir. Ancak endişe etmek kanser ihtimalinde olmaması gereken bir duygudur denilebilir.

Back to Top