Pankreas Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Pankreas Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Pankreas Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri son dönemlerde oldukça sık araştırılan konular arasında yer almaktadır.

Bilindiği üzere pankreas karnın en arka kısmında bulunmaktadır. Bu organ yaklaşık 15 cm uzunluğundadır ve mide ve bağırsaklara komşudur. Aynı zaman pankreasın vücut için önemli görevlerinin bulunduğundan söz edebilmek mümkündür.

Pankreas Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Pankreas kanseri ise pankreasta meydana gelen kontrol edilemez hücre büyümeleri ve çoğalmaları olarak tanımlanabilmektedir. Pankreasta kanser sıklıkla organın baş kısmı olarak adlandırılan bölümde ortaya çıkıyor olsa da aslında organın herhangi bir bölgesinde gelişebilir. Pankreas tüketilen besinler konusunda sindirime yardımcı olur ve besinlerin sindirimi sonucunda ortaya çıkarılan glukozun kan içerisinde belirli bir seviyede tutulmasında etkilidir. Dolayısıyla pankreasta meydana gelen bozukluklar insan sağlığı için önemli derecede etkilidir.

Pankreas Kanseri Türleri

Pankreas kanseri farklı çeşitlerde ve türlerde ortaya çıkabilmektedir. Genel olarak pankreas kanseri iki tür altında sınıflandırılarak ele alınmaktadır. Pankreas kanseri türleri arasında en çok karşılaşılanlar endokrin pankreas kanseri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tür kanser çeşidi pankreas organında hormonların üretilmekte olduğu hücreler üzerinde görülen tümörler ile karakterize edilmektedir. Genel olarak pankreas kanseri türleri aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir:

1) Bölgesel Pankreas Kanseri

Bu durumda kanser pankreasın yanı sıra yakınlardaki kan damalarına ya da lenf düğümlerine yayılım göstermiş olabilir. Ancak henüz uzak organlara ulaşmamıştır.

2) Metastatik Pankreas Kanseri

Bu tip kanser durumunda tümörler yalnızca pankreas ya da yakın bölümlere değil uzak organlara da yayılmıştır. Kanser karaciğere, akciğere ya da kemiklere kadar yayılım gösterebilir.

3) Nüks Pankreas Kanseri

Tedavi edilmiş ancak sonrasında tekrarlamış olan pankreas tümörü olarak tanımlanmaktadır.

Pankreas Kanseri Sebepleri Nelerdir?

Pankreas kanseri vücutta ciddi problemlere yol açabilecek bir kanser çeşidi olarak tanımlanmaktadır. Pankreas kanseri nedenleri ise merak edilen sorular arasında karşımıza çıkmaktadır. Araştırmalara bakılacak olunursa pankreas kanserine neden olan kesin bir durumdan bahsedebilmek mümkün değildir. Dolayısıyla hastalığın kesin sebebi henüz bilinmemektedir. Ancak pankreas kanserine yakalanma riskini artıran bazı nedenlerden söz edebilmek mümkün görünmektedir. Buna göre özellikle sigara kullanıcısı olmak pankreas kanserine neden olan faktörler arasında ele alınabilir. Bunun yanı sıra aşırı kilolu olmanın da pankreas kanserine neden olan etmenler arasında karşımıza çıktığı bilinmektedir. Pankreas kanseri nedenlerinin yaklaşık olarak %30’unu sigara içmek oluşturmaktadır. Pankreas kanserinden şüpheniz bulunması durumunda acil bir şekilde uzman bir hekime danışmanız ve muayene olmanız önem taşır. Kanser riskini azaltmak için sigara kullanımı kesinlikle sonlandırılmalıdır.

Pankreas Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Bilindiği üzere pankreas kanseri aslında sinsi bir şekilde ilerleyen kanser türleri arasında karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla pankreas kanserinin fark edilebilmesi zor olmaktadır. Hastalığın ilerleyen süreçlerinde ise birtakım belirtiler elbette ortaya çıkmaktadır. Pankreas kanseri belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Yine de yaygın bir şekilde görülen ortak belirtilerden söz etmek mümkündür.

 • Ciltte meydana gelen sararmalar
 • Gözlerde ortaya çıkan sararmalar
 • İstenmeyen bir şekilde meydana gelen kilo kaybı
 • İştahta kapanma
 • Sebepsiz depresyon hissi
 • Nedeni olmayan halsizlik
 • Şişkinlik hissi

Yaygın görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra karın bölgesinde ağrı, mide bulantısı ve kusma da pankreas kanseri belirtileri arasında ele alınabilmektedir. Karın bölgesindeki ağrıların kimi zaman sırta kadar vurduğu bilinmektedir. Pankreas kanseri belirtilerinin çoğunlukla farklı hastalıkların belirtileri ile de benziyor olması hastalığın teşhis edilmesi konusunda zorluklar ortaya çıkarabilmektedir. Dolayısıyla yukarıdaki belirtileri yaşıyor olmanız durumunda uzman bir hekime danışmanız önem taşır.

Pankreas Kanseri Evreleri Nelerdir?

Bilinen her hastalıkta söz konusu olduğu gibi pankreas kanseri için de çeşitli evrelerden bahsedebilmek mümkün görünmektedir. Pankreas kanseri evreleri ise dört evrede incelenebilir.

 1. İlk evrede kanser pankreas ile sınırlı kalmıştır. Bu evrede pankreas alınarak kişinin sorundan kurtulması sağlanabilir.
 2. İkinci evrede hastalık yavaş yavaş pankreasın dışına yayılmaya başlar. İkinci evrede kanser yakın dokulara ya da lenf düğümlerine doğru yayılım göstermektedir.
 3. Üçüncü evrede kanser hücrelerinin yakında bulunmakta olan kan damarlarına yayılım göstermesi söz konusu olmaktadır.
 4. Dördüncü evre ise son aşama olarak adlandırılmaktadır. Dördüncü evre pankreas kanserinde hastalık uzak organlara da yayılım göstermiştir. Karaciğer, akciğer gibi organlara yayılabilir. Bunun yanı sıra karın hattında da yayılım gösterebilmektedir.

İlk ve ikinci evre pankreas kanseri söz konusu olduğunda tedavi süreci daha etkili olarak bilinmektedir. Daha ileriki evrelerde ise daha uzun süreçli bir tedavi yöntemi belirlenmektedir.

Pankreas Kanserinde Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Pankreas kanserine tanı koyulmasında erken davranmak oldukça önemlidir. Bu nedenle şüphelendiğiniz durumlarda uzman bir hekime danışmak önem taşır. İncelemeler ve tetkikler sonucunda iyi bir muayene yapılarak pankreas kanseri anlaşılabilir. Tanı yöntemleri arasında ultrasonografi, tomografi, manyetik rezonans ve çeşitli kan testleri kullanılmaktadır. Kan testlerinde pankreasın yanı sıra karaciğer için de testler yapıldığı bilinmektedir. Eğer kişide pankreas kanseri varlığı söz konusu ise kanserin hangi evrede olduğunu belirlemek amacı ile detaylı inceleme yapılması şarttır.

Pankreas kanseri tedavisi için hastalığın ne derece yayılım göstermiş olduğu ve hangi evrede olduğunun saptanması şarttır. Bilindiği üzere pankreas kanseri tedavisinde kullanılacak yöntemler buna göre belirlenir. Pankreas kanserinin tedavi edilmesi amacı ile çeşitli yöntemler kullanılabilmektedir. Cerrahi yöntem, radyasyon tedavisi ya da kemoterapi pankreas kanserinin tedavisi amacı ile kullanılabilmektedir.

 

Back to Top