Pankreas Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Pankreas Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Pankreas Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri konusu son dönemde sıkça araştırılan ve merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Pankreas kanseri farklı evreler ile kendini gösterir. Başlangıçta belirtiler fark edildiğinde önlem alabilmek daha kolay hale gelmekte olup hastalığın ilk evrelerinde görülebilecek yaygın belirtiler erken teşhis koyabilmekte ipucu oluşturmaktadır. Bundan dolayıdır ki birçok kişi pankreas kanseri ve oluşumu ile ilgili olarak çeşitli araştırmalar yürütmektedir. Sizlerde pankreas kanseri ile ilgili olarak araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Pankreas Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Pankreas Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Pankreas Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri  Pankreas kanseri organda oluşmaya başlayan kötü huylu kitle varlığının yayılması ile dokuyu çevreleyen bir hastalıktır. Kanserin ilk evrelerinde oluşumu gözlenerek belirtilerini fark edebilmek erken tanı koyabilmekte fayda sunar.   Pankreas, karın bölgesinin en arka kısmında bulunan mideye doğru yaklaşık 15 santim çapında yer alan ve aynı bölgede kalın bağırsak ile 12 parmak bağırsağının yanında yer bulan bir organdır. Besinlerin sindiriminde önemli bir rol oynayan Pankreas kötü huylu kitlelerin varlığı ile kansere yakalanabilir. 

Pankreas Kanseri Belirtileri

Pankreas kanseri farklı evreler ile kendini gösterir. Başlangıçta belirtiler fark edildiğinde önlem alabilmek daha kolay hale gelir. Hastalığın ilk evrelerinde görülebilecek yaygın belirtiler erken teşhis koyabilmekte ipucu oluşturur. Bu belirtilerin fark edilmesindeki sebeplerden biri ise genellikle kişisel sağlığının dikkat edilmediği ve zararlı alışkanlıkların çok fazla tüketilmeye başlandığı süreçte ortaya çıkabilir. Yapılan araştırmalar genellikle kilo dengesini koruyamamış sigara gibi zararlı alışkanlıkları bulunan bireylerde daha sık görüldüğü fark edilmiştir. Pek çok araştırma şeker hastalığına bağlı olarak gelişim gösterdiğini de ortaya koyuyor. Genellikle ailede böyle bir hastalık geçirmiş olan bir kişinin varlığı da ilerleyen kuşaklarda ortaya çıkma ihtimalini yükseltiyor. Genellikle fark edilmeden sinsi bir şekilde vücutta ilerleyen bu hastalık yaygın bir şekilde şu semptomları beraberinde getirir:

  • Hızlı kilo kaybı
  • İştahta azalma
  • Yorgunluk ve halsizlik
  • Sindirimde zorluk yaşama
  • Bulantı
  • Solgun yüz
  • Karın bölgesinde ağrı hissi
  • Sarılık
  • İshal
  • Sırt ağrısı

Hastalığın risk boyutu göz önünde bulundurulduğunda genellikle yaş ortalaması olarak kadın ve erkeklerde 60 yaş ve üzerinde görülen bir rahatsızlık olduğu bilinmelidir. Sıklıkla görülen belirtilerin arka planında da vücudun salgıladığı farklı nedenler olabilir. Erken dönemde ortaya çıkan bu belirtiler ailesinde şeker hastalığı ya da depresyon gibi semptomları bulunan kişilerin varlığının olması da sonraki kuşaklarda karşılaşmasını etkiler. Başlangıç evresinde en çok fark edilebilmesini destekleyecek olan durum ise sarılıktır. Genellikle göz bölgesinde ortaya çıkan ve gelişim gösteren sarılık daha sonra vücudun tüm bölgelerinde ve deri üzerinde yayılmaya başlar. İlerleyen aşamada idrar renginde koyulaşma ile kendini gösterir. Sarılık oluşumunun sebebi ise karaciğer tarafından üretilen Bilirubin adı verilen maddenin Pankreas kanseri nedeniyle safra yolunu tıkanmasından kaynaklanır. 12 parmak bağırsağı işlevini gerçekleştiremez hale gelir.

Bunun yanı sıra Pankreas Kanseri ile ilgili olarak farklı bilgilere ulaşmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Pankreas Kanseri Etkisi

Pankreas kanseri vücuda etkisini gösterirken farklı semptomlarla bunu ortaya çıkarabilir. Vücut renginde oluşan solgunluk ve sarılaşma, günlük hayatta halsizlik yorgunluk ve iştah kaybı ile etkisini gösterir. Başlangıçta hissedilen bu yavaş etki ileri boyutta vücudun geneline yayılan ağrı ile kendini fark ettirir. Karın ağrısı hafif bir şekilde rahatsızlık verirken ilerleyen aşamada sırt bölgesine vuran şiddetli ağrı ile kendini gösterir. Şişkinlik ve hazımsızlık durumu bu hastalığın en büyük etkileri arasında görülür.

Pankreas kanseri Kemoterapi ve Radyoterapi teknikleri ile etkisi azaltılarak tamamen vücuttan atılabilen bir hastalıktır. Vücutta metastatik etkilerinin daha çok fark edileceği karın içi alanı Karaciğer bölgeleridir. Ardından yayılım gösterdiği bölgeler arasında akciğerler, kemik ve beyin alanlarına kadar ulaşılabilecek bir genişliğe sahiptir. En nihayetinde son aşamada kanserin etkileri ortaya çıkan belirtilere ek olarak halsizlik, şişkinlik, karın ağrısıyla beraber karaciğer bölgesinde ve safra kesesinde belirgin bir büyüme, kaşıntı hissi ve varis oluşumu gözlemlenir.

Pankreas Kanseri Nedir?
Pankreas Kanseri Nedir?

Pankreas Kanseri Tedavisi

Pankreas kanserinin tedavi sürecinde belirli tetkiklerin yapılabilmesi ve zamanında müdahale edilebilmesi gerekir. Bu hastalık genellikle ilk belirtilerde fark edilemeyen zor anlaşılan daha sonra idrak edilebilen bir yapı ile insanın vücudunu sarabilir. Burada doğru müdahaleler ve doğru tetkikler ile asıl sonuca ulaşabilmek gerekir . Tedavi sürecinde ultrasonografi incelemesi ile Pankreas kanseri şüphesindeki ilk bulgular netleştirilir. Daha çok vücutta bir kitle varlığı, kitlenin boyutu, çevreye yönelik verdiği zarar bu burada daha detaylıca tespit edilir.

Ardından laboratuvar tetkiklerine geçilir. Süreçte tedaviye en net tanıyı koyabilmekte %95’e varan doğru tespiti sunan Bilgisayarlı Tomografi adı verilen BT tekniği uygulanır. Bunun dışında MR adı verilen Manyetik Rezonans görüntüleme teknikleri de tercih edilir. Bilgisayarlı Tomografi tekniğinde kişiye damar yolu ile kontrat bir ilaç verilir ve tümöre yönelik bilgi alınır. MR görüntüleme teknikleri kullanılarak tümörün bölgesel tanısı konabilir. Bu aşamada ameliyat sürecine geçilip geçilmeyeceğine dair net bir sonuca ulaşılabilir.

Pankreas Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Pankreas Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri ile ilgili olarak sizlere kısa ve öz bilgiler sunmaya çalıştık. Pankreas kanseri ile ilgili olarak net bir teşhisin sağlanabilmesi ve sağlıklı bir tedavi sürecinin izlenebilmesi için muhakkak uzman bir doktor tarafından destek alınmalıdır. Bunun yanı sıra sizlerde pankreas kanseri ile ilgili olarak düşüncelerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Back to Top