Özofajektomi Nedir ?

Özofajektomi Nedir ?

Özofajektomi nedir? Bu soru pek çok kişinin merak ettiği bir soru olarak karşımıza çıkmakta. Bu konuda bu sorunun cevabını veriyor olacağız.

Günlük hayatımızda bazı insanların farklı hastalık sorunları olabilir. Bazıları üst solunum yollarından şikayetçi olurken bazıları boşaltım sistemi, bazıları da dolaşım sistemi hastalıklarıyla baş başa kalabilir. Bu konuda sindirim sistemiyle ilgili olan özofajektomi hakkında bilgi vermiş olacağız. Bu hastalıktan muzdarip olan birçok kişi zorluk yaşayabiliyor. Hastalık hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derledik.

Özofajektomi Nedir?

Özofajektomiden bahsetmeden önce özofagustan söz etmek istiyoruz. Özofagus, yemek borusu olarak isimlendirilebilir. Yutak ile mideyi bağlayan boruya verilen isim. Uzunluğu kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir fakat genel olarak 38-40 cm arası bir uzunluğa sahip. Omurganın önünde bulunan özofajektomi, bazı insanlarda hastalıklar ile gündeme gelebiliyor. Yemek borusunda en çok görülen hastalık %75’lik bir paya sahip olan reflü olarak karşımıza çıkıyor.

Yemek borusunda görülen özofagus kanseri yani diğer ismiyle yemek borusu kanseri, yemek borusundaki hücrelerin arasına kanser hücrelerinin yayılmasıyla birlikte yemek borusunun zarar görmesi anlamına geliyor. Özofajektomi ise yemek borusunda oluşan bu hasarın önüne geçilmesi için yapılan bir operasyon olarak açıklanabilir. Bu operasyonda yapılan işlem yemek borusundaki kanserli hücrenin kesilerek kalan borunun birleştirilmesini sağlamak.

“Özofajektomi nedir?” sorusunun yanı sıra yemek borusu kanserinin neden kaynaklandığı da merak edilen bir konu. Yemek borusunu etkileyen bu sorun genel olarak sigara kullanımı, sebze ve meyve tüketiminin yetersiz seviyede bulunması, alkol tüketmek ve bununla beraber sıcak ve tütsülenmiş gıdaların tüketimi yemek borusu kanserini tetikleyen bir durum olarak yer alıyor. Bundan dolayı bu hastalığa yakalanmak istemeyen kişilerin dengeli beslenmesi ve sağlığına dikkat etmesi gerekir.

Hastalık ile ilgili merak edilen konulardan birisi bu hastalığın yol açtığı semptomlar yani belirtiler olmakta. Yemek borusu kanseri olan bir kişinin yaşayabileceği belirtilerden birisi yutma güçlüğü olarak karşımıza çıkıyor. Yutma güçlüğü çeken bu insanların bedeninde de bir zayıflama gerçekleşebiliyor. Bu hastalık ile birlikte meydana gelebilecek gizli kanamalar demir eksikliği anemisini tetikleyebilir.

Yemek Borusu Kanserinin Tedavisi

Yemek borusu kanserinin tedavisinde kullanılan yöntemlerden birisi özofajektomi işlemi uygulamak. Az önce de bahsettiğimiz gibi özofajektomi, kişinin yemek borusunun hasar görmüş yani kanserli hücre bulaşmış kısmını kesip kalan kısmını birleştirmek anlamına geliyor. Şunu da belirtmek gerekiyor ki bu işlem yalnızca kanserli hücreler için değil farklı hastalıklarda da yapılabiliyor. Bu hastalığı yaşayan birisi eğer erken evre yerine ilerlemiş bir evreye geçiş yapmışsa bu durumda kemoterapi veya radyoterapi işlemi uygulanıyor.

“Özofajektomi nedir?” sorusunun dışında merak edilen bir diğer konu bu operasyonun nasıl gerçekleştiği. Operasyon 4-8 saat arasında sürebiliyor. Ciddi bir ameliyat olduğu için birkaç cerrahın yapabileceği bu işlem, dikkatlice ve hassas bir şekilde gerçekleştiriliyor. Bu işlem sonucunda hastaların ölüm oranı %10 olarak açıklanırken kanser hastanelerinde bu oran %5 olarak belirtiliyor. Şunu da belirtelim ki bu oran Amerika Birleşik Devletleri için geçerli. Operasyon sonrasında hasta 1-2 hafta kadar daha hastanede kalıyor ve sonrasında önemli bir sorun olmadığı takdirde taburcu edilerek evine gönderiliyor. Buna ek olarak iyileşme süresinin 6 aya kadar uzayabildiğini belirtelim.

“Özofajektomi nedir?” sorusunun dışında kullanıcıların sorduğu sorular arasında operasyon sonrasında hastanın kendini nasıl hissedeceği ve neler yapabileceği oluyor. Öncelikle şunu belirtelim ki bu ciddi bir operasyon olduğu için tedavi süreci 6 aya kadar çıkabiliyor. Hastalar ilk zamanlar yumuşak gıdalar tüketmeli ve sıvı tüketiminden kaçınmalı. Bununla birlikte yemek yedikten sonra 1 ile 3 saat arasında dik durmak gerekebiliyor. Bu, yemeğin hızlı bir şekilde aşağıya inmesine yardımcı olacak bir işlem sağlıyor.

Hastalar bu süreçte zaman zaman kusma gibi şikayetlere sahip olabilir. Bunun yanı sıra görülmesi muhtemel olan şikayetlerden birisi de reflü tarzı semptomlara rastlamak oluyor. Bu gibi durumlar sebebiyle hastanın dikkatli olması ve gıda tüketimine dikkat etmesi önemli bir durum olmakta. Buna ek olarak sıvı tüketimine de dikkat edilmeli. Oral yeme işleminde sıkıntılar yaşandığı takdirde beslenme yolu sağlamak adına hastaya geçici olarak tüp takma işlemi uygulanabiliyor.

Back to Top