Obezite Nedir? Obezite Cerrahisi 2022

Obezite Nedir? Obezite Cerrahisi 2022

Obezite nedir? Obezite Cerrahisi nedir? Sorusu son dönemlerde oldukça çok araştırılan ve merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Geçmiş yıllara nazaran günümüze birçok kişi sağlıksız ve yapay gıdalardan dolayı çeşitli sağlık sorunları yaşamaktadır. Bu sağlık sorunlarının başında ise obezite gelmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda düzenlenen raporlarda günümüzde birçok kişinin obezite ile birlikte yakından ilişkisi olduğu görülmektedir. GDO’lu gıdalar ve sağlıksız beslenme düzeni ile birlikte birçok kişi istemsiz bir şekilde kilo olarak obezite sorunu ile karşı karşıya kalmış ve bu konu hakkında araştırma yapmaktadır. Sizlerde obezite ile ilgili olarak araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda obezite nedir? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Obezite Nedir? Obezite Cerrahisi

Obezite yemek bozukluğu ile alakalı bir hastalıktır. Obezite nedir? Aşırı yemek yemek ya da metabolizmanın yavaş olması ve yemeğin yeterli ölçüde sindirilmemesi obeziteyi tetiklemektedir. Bu anlamda aşırı kilo almak ve vücut kitle endeksine göre olmanız gereken kilonun üstüne çıkmak obez olduğunuz anlamına gelir. Obezite tedavisi olan bir hastalıktır.

Doğru bir diyet ve beslenme programının spor ile desteklenmesi bu hastalıktan mümkün olan en kısa sürede ve en sağlıklı yolla kurtulmanızı sağlar. Bunun dışında kişilerin bu aşırı kilolarından kurtularak eski sağlıklarına kavuşabilmeleri için deneyebilecekleri diğer bir yol da ameliyattır. Mide ameliyatı sayesinde kişilerin olması gerekenden daha büyük olan mideleri küçültülerek kilo vermeleri desteklenir. Bu şekilde de bu hastalık ile mücadele edebilirsiniz. Mide ameliyatı son zamanlarda sıklıkla tercih edilen popüler bir yöntemdir.

Obezite Belirtileri Nelerdir?

Obezite belirtileri arasında birçok unsuru görebilmek mümkündür. Diğer hastalıklarda olduğu gibi obezite belirtilerinde de bu durum değişiklik göstermektedir. Başlıca obezite belirtileri arasında şunlar yer almaktadır.

 • Uyku bozuklukları
 • Aşırı terleme
 • Nefes alma sorunu
 • Yemek yeme isteğinde artış
 • Horlama
 • Çabuk yorulma
 • Ayaklarda şişlik
 • Sırt ağrıları
 • Karın bölgesinde artan yağlanma
 • Bel bölgesinde artan yağlanma

Obezite Cerrahisi

Obezite cerrahisi obezite hastalığı yaşayan kişilerin ameliyatları ile ilgilenen tıbbi bölümdür. Obezite cerrahisi nedir? Obezite cerrahisi bu anlamda çeşitli yöntemler ile obez olan kişilerin sağlıklarını ve kilolarını kontrol altına alabilmek için çalışmalar yürüten bir cerrahi alandır. Obezite kişilerin yaşamlarını ve ruh sağlıklarını doğrudan etkileyen oldukça tehlikeli bir hastalıktır.

Özellikle hareketsiz yaşamlar obezitenin farklı rahatsızlıkları tetiklemesi noktasında belirleyici olur. Bundan ötürü bu hastalığa sahip kişilerin mutlaka tedavi olmaları ve en kısa zamanda sağlıklı şekilde bu hastalıktan kurtulmaları gerekir. Bunun için obezite cerrahisine başvurarak kısa yoldan tekrar eski sağlıklı günlerine dönebilirler.

Obezite nedir?

Obezite Tedavi Çeşitleri

Obezite nasıl tedavi edilir? Kişilerin ameliyat tercih etmemeleri durumunda uygun bir diyet listesi ve spor programı bu anlamda bu hastalığın tedavisi olarak belirlenmiştir. Kilo verirken spor yapmak daha iyi ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlayacaktır. Bu sebeple atlanmaması gereken en önemli noktalardan biridir. Ancak kişilerin ameliyat tercih ettkleri durumlarda obezite cerrahisi bu anlamda tedavi uygular.

Obezitenin ameliyat ile tedavi edilebilmesi için pek çok ameliyat yöntemi bulunmaktadır. Mide balonu, tüp mide, gastrikby-pass, mini gastrikby-pass bu ameliyat yöntemlerinden bir kaçıdır. Ameliyat olmak isteyen kişilere bu ameliyat yöntemlerinden en uygun olanı uzman kişiler tarafından uygulanır. Obezite çeşitleri ile ilgili olarak hemen ön plana çıkanları sizlerle paylaşmaya çalışalım.

 • Diyet Tedavisi: Obezite tedavisinde en çok tercih edilenin diyet tedavisi olduğunu söyleyebiliriz. Diyetisyen tarafından değerlendirilen kişi alması gereken günlük kalori miktarı ortaya konularak belirli bir diyet programına tabi tutulmaktadır.
 • Egzersiz Tedavisi: Kilo vermenin en önemli yöntemleri arasında gösterilen egzersiz tedavisi obezite hastalarının en çok tercih etmiş olduğu yöntemler arasında yer almaktadır. Belirli bir program ile hem diyet hem de egzersiz ile birlikte hızlı bir şekilde kilo verilebilmesi mümkündür.
 • İlaç Tedavisi: Diyet ya da egzersiz ile kilo veremeyenlerin en çok başvurduğu yöntemler arasında diyet tedavisi yer almaktadır. Bu tedavi yöntemi muhakkak uzman bir doktor aracılığı ile uygulanmalıdır.

Böbreküstü bezi rahatsızlıkları ile ilgili olarak bilgi almak için bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Obezite Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Obezite hesaplama işlemi son dönemlerde oldukça sık bir şekilde araştırılan konular arasında yer almaktadır. Günümüzde birçok kişi obezite olup olmadığı yönünde çeşitli araştırmalar yapmakta ve bu araştırmaların genelinin ise obezite hesaplamaya yönelik olduğunu söyleyebiliriz. Obezite hesaplamada sonuç kişinin kilogram cinsinden ağırlığı ile metre cinsinden boyunun karesine bölünmesi ile birlikte hesap edilmektedir.

 • 20 – 24.9 ise normal
 • 25 – 29.9 ise kilolu
 • 30 – 34.9 ise obez
 • 35 – 39.5 ise tip II obez
 • 40 – 49.9 ise morbid obez
 • 50 ve üzeri ise süper obez

Obezite Nedir?

Obezite nedir? Sorusuna ilişkin olarak sizlere kısa ve öz bir şekilde bilgi aktarmaya çalıştık. Çağımızın hastalığı olarak kabul edilen obezite dikkat edilmemesi halinde çok büyük sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bundan dolayı kişilerin özellikle bu tarz durumlarda uzman bir doktordan yardım alması gerekmektedir. Obezite başlangıcında bilinçli bir şekilde hareket edilerek yapılan tedavilerin oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra sizlerde obezite ile ilgili olarak aklınıza takılanları da merak ettiklerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Back to Top