Mide Kanserinde Sıcak Kemoterapi

Mide Kanserinde Sıcak Kemoterapi

Mide kanserinde sıcak kemoterapi, midede meydana gelen kanser hastalıklarının son evrelerinde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Mide kanserinde sıcak kemoterapi uygulaması kanser ameliyatı sonrasında tüm tümörler temizlendikten sonra, kanser ilaçlarının ısıtılarak karın içi bölgesine verilerek gerçekleştirilir. Mide kanserini atlattıktan sonra tekrar yakalanan ve hastalığın ileri evrelerinde olan hastalar için kullanılan bir yöntemdir.

Mide Kanserinde Sıcak Kemoterapi Nedir?

Sıcak kemoterapi, mide, yumurtalık, kalın bağırsak ve karın zarı bölgesinde meydana gelen kanser hastalıklarının ileri evrelerinde olan hastalara uygulanan bir işlemdir. Sıcak kemoterapi tedavisi kanser hastalıklarına tekrar yakalananlar veya hastalığın son evrelerinde bütün tedavi süreçlerini tamamlayan kişilere uygulanmaktadır. Sıcak kemoterapi tedavisinden sonra normal kemoterapi tedavi sürecine devam edilir.

Mide Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Mide kanserine sebep olan birçok içsel ve dışsal faktörler bulunmaktadır.

 • Genetik Faktörler
 • Yanlış Beslenme Alışkanlıkları
 • Yüksek Karbonhidrat İçeren Besinlerin Tüketimi
 • Yağlı ve Paketli Gıdaların Aşırı Tüketimi
 • Şoklanmış Yiyecekler
 • Mangal Pişirme Tekniğinde Yapılan Etlerin Fazla Tüketimi
 • Çok Tuzlu Yiyecekler
 • Çok Fazla Sigara ve Alkol Tüketimi

Yukarıda bahsedilen nedenlerden dolayı kişiler mide kanseri rahatsızlıklarına yakalanabilirler. Düzenli spor yaparak, düzgün ve sağlıklı beslenme koşullarına uyumlu bir yaşam geçirirseniz, mide kanseri olma ihtimalini azaltmış olursunuz.

Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mide kanserinde sık rastlanan belirtiler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Mide bulantısı
 • Kronik mide hazımsızlığı ve yanma Hissi
 • Düzenli olarak midede şişkinlik
 • Kronik karın ve mide ağrısı
 • Aşırı ve nedensiz kilo kaybı
 • Kansızlık
 • Yutkunmada zorluk yaşama

Yukarıda adı geçen belirtilerden bir veya birkaçını uzun süredir yaşayan kişiler, herhangi bir hastalık durumunda erken teşhis oluşturmak için en yakın sağlık kuruluşuna görünmeleri gerekir.

Mide kanseri ile ilgili olarak detaylı bilgilere bağlantıyı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Mide Kanserinde Sıcak Kemoterapi Nasıl Yapılır?

Sıcak kemoterapi, diğer kanser türlerinden farklı olarak mide kanserinde çok sık uygulanan bir yöntem değildir. Mide kanserinde sıcak kemoterapi nasıl yapılır? Mide kanseri hastaları öncelikli ameliyat olarak, kanserli olan bütün dokuların temizlenmesi sağlanır. Kanserli olan tüm dokular temizlenip, kanserli olan organların çıkartılması işleminden sonra karın bölgesine hortum eklenir. Özel olarak hazırlanmış kemoterapi ilaçları istenilen sıcaklığa getirildikten sonra belirli sürelerle hastaya hortum yardımıyla verilir. Bu yöntem ile hastanın vücudundaki bütün kanser hücrelerinin öldürülmesi sağlanır.

Mide Kanserinde Sıcak Kemoterapi Avantajları Nedir?

Mide kanseri hastalarında uygulanan sıcak kemoterapi tedavisinin normal kemoterapi tedavisinden farklı olarak birçok avantajı bulunmaktadır. Mide kanserinde sıcak kemoterapi tedavisi, gözle görülemeyecek kadar 2 mm’den küçük olan kanser hücrelerinin bile yok edilmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda her kanser türünde olduğu gibi mide kanserinde de, normal kemoterapi sonrasında uzatılan yaşam süresi 6-12 ay kadarken, sıcak kemoterapi tedavisinden sonra 5 yıla kadar uzatılabilir.

Mide Kanserinde Sıcak Kemoterapi Kimlere Uygulanır?

Sıcak kemoterapi tedavisi her mide kanserine yakalanmış hastaya uygulanmamaktadır. Peki, Mide kanserinde sıcak kemoterapi kimlere uygulanır? Mide kanseri hastalarında sıcak kemoterapi tedavisinin uygulanması için, akciğer ve kemiklerde kanser hücrelerinin yayılmamış olması gerekir. Mide kanseri ameliyatı geçirmiş olan kişilerin, geçirdikleri ameliyatlar ve radyoterapi gibi diğer işlemler sonucunda karın içi bölgesinin sıcak kemoterapi işlemine uygun olması gerekir. Sıcak kemoterapi tedavisinin süresi uzundur ve diğer işlemlere göre daha risklidir. Bundan dolayı tedavinin uygulanacağı hastayı doğru belirlemek oldukça önemlidir.

Mide Kanserinde Sıcak Kemoterapi

Sıcak Kemoterapi Ne Kadar Sürer?

Mide kanserinde sıcak kemoterapi tedavisinde hastaya, karın bölgesindeki kanserli tüm dokular temizlendikten sonra yerleştirilen hortum aracılığıyla sıcak kemoterapi ilaçları verilir. Bu işlemler gerçekleştirilmeden önce doktorlar hastanın karın bölgesine bir solüsyon sürer. Böylece ilacın hücrelere daha kolay ulaşması sağlanır. Bu işlemler toplamında sıcak kemoterapi tedavisi yaklaşık olarak 1-1,5 saat kadar sürebilir.

Mide Kanserinde Sıcak Kemoterapi İşe Yarıyor Mu?

Sıcak kemoterapi tedavileri kişilerin yaşam sürelerini geçirdikleri kanser rahatsızlıklarına göre farklı rakamlarda etkilemektedir. Mide kanserinde sıcak kemoterapi yaşam süresi diğer kanser türlerine göre daha düşük rakamlara karşılık gelir.

Yapılan araştırmalara göre, yumurtalık ve kalın bağırsak kanseri olan hastalar sıcak kemoterapi tedavisinden sonra 5 yıl kadar yaşayabilmektedir. Bu miktar gerçekleşen tedavi sonuçlarına göre %50 civarındadır. Fakat mide kanserinde hastaların ömrü, 11 ay ve 1,5 yıla kadar uzayabilir. Bu süre gerçekleşen sıcak kemoterapi tedavilerinde %43 gibi bir yüzdeye karşılık gelmektedir.

Sıcak Kemoterapi Sonrası İyileşme Süreci

Bütün kanser hastalarında olduğu gibi mide kanseri hastalarının, geçirmiş oldukları sıcak kemoterapi tedavisinden sonraki iyileşme süreçleri hepsinde farklı olabilir. Mide kanseri olan kişiler sıcak kemoterapi tedavisinden sonra hızlı bir şekilde iyileşmeleri için sağlıklı bir yaşam geçirmeleri gerekir. Özellikle mide kanseri olan kişilerin tedavi sonrası mutlaka beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Sıcak kemoterapi tedavisinden sonra yaklaşık olarak 2-3 ay kadar bir yorgunluk hissi yaşanabilir. Fakat yaşanan yorgunluk hissi zaman içerisinde azalır.

Sıcak Kemoterapi Sonrası Nasıl Beslenmeli?

Mide kanseri olan hastaların bu tedaviden sonra yağlı ve tuzlu beslenmelerden ve hazır gıdalardan uzak durmaları gerekir. Genel olarak posalı yiyeceklerden de uzak durmaları gerekir. Kabuksuz elma, ayva, şeftali ve muz izin verilen meyveler arasında yer alır. Aynı zamanda kızartma yiyeceklerden ve çiğ sebze tüketimlerinin de kesilmesi gerekir. Bu diyet programına uygun bir şekilde yaşama devam edilirse, mide kanserinde sıcak kemoterapi tedavisi geçiren kişiler hızlı bir iyileşme süreci geçirebilir.

Back to Top