Mide Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Mide Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Mide Kanseri Nedir? Sorusu özellikle son dönemlerde birçok kişi tarafından araştırılan ve merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Mide kanseri her ne kadar diğer kanserlere nazaran daha az görülse de bir kanser türü olarak önemini korumaktadır. Mide kanseri tedavisinde özellikle son yıllarda yapılan bilimsel gelişmeler ile birlikte önlenebilmesi adına önemli adımlar atılmıştır. Bundan dolayıdır ki birçok kişi mide kanseri ve tedavisi konusunda araştırma yapmaktadır. Sizlerde mide kanseri belirtileri ve tedavileri konusunda araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda, Mide Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Mide Kanseri Nedir?

Mide kanseri, midenin yüzeyini kaplayan hücrelerin düzensiz ve kontrolsüz bir şekilde büyümesi ve çoğalması sonucunda meydana gelen bir kanser türüdür. Yemek borusu ile midenin birleşim yerinde oluşabileceği gibi bunun yanı sıra mide gövdesinde görülmesi de mümkündür. Mide kanseri diğer kanser türlerine nazaran daha yavaş bir gelişim göstermektedir. Sizler için başlıklar halinde mide kanseri hakkında edinmeniz gereken bilgileri listeledik.

Mide Kanseri Türleri Nelerdir?

Mide kanseri genellikle midenin iç yüzünü örten glandüler hücrelerden orjin almaktadır. Mide kanseri buradan ilerleyerek mide duvarına ve hatta kan veya lenfatik dolaşıma kadar yayılabilmektedir. Mide kanseri orjin aldığı hücreye göre türlere ayrılmaktadır. En yaygın görülen mide kanseri türleri şunlardır;

 • Adenokarsinoma
 • Lenfoma
 • Sarkoma
 • Metastatik kanser

Yukarıda belirtmiş olduğumuz mide kanseri türleri belirtmiş olduğumuz üzere orjin aldığı hücreye göre adlandırılmıştır. Mide kanseri türlerinin et ve sağlıklı bir şekilde teşhis edilebilmesi için muhakkak uzman bir doktor kontrolünden geçilmesi gerekmektedir. Bu durum sizlerin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Mide Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?

Mide kanserinden korunma yolları arasında başlıca sağlıksız beslenme düzeninden ve zararlı maddelerden uzaklaşmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra özellikle tuz ve aşırı yağlı gıdaların tüketiminden uzak durulmalıdır. Sizler için mide kanserinden korunma yollarını listeledik;

 • Sigara, alkol ve uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak
 • Sağlıklı beslenmek
 • Aşırı tuz tüketiminden kaçınmak
 • Kızartma yağlarının tekrarlı bir şekilde kullanmamak

Yukarıda belirtmiş olduğumuz nedenlerin en önemlisinin sağlıklı beslenme alışkanlığı olduğunu dile getirebiliriz. Özellikle günümüzde GDO’lu gıdalardan uzak durmak sizlerin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mide kanseri genellikle gizli olarak ilerleyen ve belirtilerini verdiğinde çoğunlukla ileri evrede tanı koyulan bir kanser türüdür. Diğer taraftan belirtilerinin farklı hastalıklar ile benzerlik göstermesi de hastaların tam olarak ne olduğunu anlayamamasına neden olmaktadır. Sizler için  mide kanserinin ön plana çıkan belirtilerini listeledik.

 • Kilo Kaybı
 • Karın Ağrısı
 • Bulantı – Kusma
 • İştahsızlık
 • Yutma Güçlüğü
 • Kanama
 • Erken Doyma
 • Ülseri Andıran Ağrı

Yukarıda belirtmiş olduğumuz belirtilerin kesin çözümü için muhakkak uzman bir doktor kontrolünden geçilmesi gerekmektedir.

Mide Kanseri Risk Faktörleri

Mide kanseri risk faktörleri genetik özellikler nedeniyle olaşabileceği gibi bunun yanı sıra birçok etken nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Özellikle çevresel etkenler ve beslenme düzeninin mide kanserinde önemli rol oynadığını söylemek mümkündür. Mide kanserinde; H. pylori, kalıtsal özellikler, beslenme gibi etkenler ön plana çıkmaktadır.

Ayrıca Kömür madeni işçilerinde, kauçuk ve asbestle çalışanlarda, lastik ve petrokimya üretiminde çalışanlarda mide kanseri riskinin fazla olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra belirtmiş olduğumuz sektörlere benzer sektörlerde çalışanlarında mide kanseri görülme sıklığı dikkat çekmektedir. Özellikle genç yaşta sigara kullanımına başlayanlarda ve ağır bir şekilde alkol ve uyuşturucu madde kullananlarda mide kanseri riskinin iki kat artış gösterdiği görülmektedir.

Mide Kanseri Tanısı Nasıl Konulur?

Mide kanseri genellikle hazımsızlık diye tanımlanan şikâyetlerle ortaya çıkmaktadır. Hazımsızlık olarak görülen bu neden ise uzunca bir süre hasta tarafından göz ardı edilmektedir. Oysa farkındalıktan hemen sonra uzman bir doktor muayenesinden geçilse erken tanı ile birlikte daha başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Bundan dolayı bu tarz belirti ve bulgularda muhakkak uzman bir doktora danışılması gerekmektedir.

Uzman doktor tarafından sizlerin genetik yapısı ve sağlık geçmişiniz irdelenmektedir. Bunun hemen peşine ise fiziki muayene bulgularına göre mide ile alakalı bir durumdan şüphelenirse bir takım tetkikler ile tanı işlemi başlamaktadır. Bu tetkikin başında ise gastroskopi gelmektedir.

Gastroskopi esnasında esnek ve ucunda kamera olan bir boru ile ağız yoluyla midenize girilmekte,  midenin iç cidarı incelenmekte ve şüpheli görülen yerlerden örnekler alınarak patolojik çalışmaya gönderilmektedir. Kanser veya öncü lezyonlarının tespiti ancak bu şekilde saptanabilmektedir. Kanser teşhisi konması halinde ise hastalığın yaygınlığını belirlemek adına uygun tedavi yöntemleri seçilmektedir. Tomografi, MR ve PET gibi görüntüleme tekniklerinden faydalanılmaktadır.

Mide Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Mide Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri hakkında sizlere kısa ve öz bilgiler sunmaya çalıştık.  Her kanser türünde olduğu gibi mide kanserinde de oldukça dikkatli davranılması ve hareket edilmesi gerekmektedir. İnternet üzerinde yer alan ve saçma tedavi yöntemlerini içeren tedavilerden uzak durmanızı tavsiye etmekteyiz. Sizlerin sağlığı açısından bu aşamada daima uzman bir doktor tarafından kontrollerin sağlanarak hareket edilmesi gerekmektedir. Sizlerde mide kanseri hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Back to Top