Mide Kanseri Belirtileri Ve Evreleri

Mide Kanseri Belirtileri Ve Evreleri

Mide kanseri, toplum arasında en çok karşılaşılan kanser türlerinden birisidir. Mide kanseri, midenin bir bölümünde gelişen ve diğer sindirim ile solunum organlarına sıçrama ihtimali olan bir kanser türüdür. Akciğer, lenf bezleri ve karaciğer, mide kanserinin sıçrama ihtimali olduğu organ ve dokulardır. Midenin salgılarından birisi olan ve mide iç çeperini koruma amaçlı kaplayan mide mukozası, riskli kanser türlerinin geliştiği bir alandır. Kadınlarda ortaya çıkma ihtimali erkeklere oranla daha seyrek olduğu söylenebilir. Dünya üzerinde her sene yaklaşık 1 milyon insan mide kanseri nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Fakat teknolojinin gelişmesi ile birlikte mide kanserinin teşhisinde büyük bir aşama kaydedilmiştir. Erken teşhis kadar uygun tedavi yöntemlerinin de uygulanmasının önem ihtiva ettiği mide kanseri, doğru bir şekilde tedavi edildiği takdirde kontrol altına alınabilmektedir . Hastalığın kontrol altına alınması kadar, aldığımız besinlerin etkilediği midemizi de bu hastalık sonrasında iyi şekilde korumak ve doğru beslenmek gereklidir. Doğru beslenme uygulamaları da uzman doktor eşliğinde gerçekleştirilebilir.

Mide kanseri, farklı türlerde karşımıza çıkabilmektedir. Bunlar: Lenfoma, gastrointestinal stromal tümör, adenokarsinom(en yaygını), karsinoid tümör, küçük hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom, leiomyosarkom olarak sıralanabilir.

Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mide kanserinin belirtileri aşağıda sıralanmıştır.

 • Midede beslenme sonrasında büyük boyutta şişkinlik
 • Şiddetli mide ağrısı
 • Karında belirlenemeyen ağrılar
 • Herhangi bir neden yokken kilo kaybetmek
 • Midede ekşimsi tatların sürekli ortaya çıkması
 • Besinlerin hazmedilememesi
 • Sürekli kusma ve mide bulantısı
 • Yorgunluk ve halsizlik durumlarının tekrar etmesi
 • Kansızlık
 • İshal ve kabız olma durumu
 • Kanlı dışkılama
 • Göğüs bölgesinde yangı hissi

Mide Kanseri Evreleri Nelerdir?

Mide kanserinde de birçok kanser türünde gözlendiği gibi farklı evreler vardır. Bu evreler, mide tümörünün yayılmasına göre ayrılmıştır. Teşhisin hangi evrede olduğu, tedavide kaydedilecek ilerleme hakkında fikir verebilir. Erken evrelerde teşhis edilen bir mide kanserinden kurtulmak ya da onun yayılımını durdurmak daha olasıdır.

Faz 1

Mide kanseri, ilk olarak mide iç çeperindeki koruyucu mukoza tabakasındadır. Mukoza tabakası, mide içerisinde yer alan hidroklorik asidin ve diğer asidik maddelerin mide hücrelerine zarar vermesini engeller. Bu nedenle, midede bütün dış etkenler ile ilk karşılaşan doku mukoza katmanıdır. Bu da, kanser hücrelerinin ilk olarak burada yayılmasına neden olur. Birinci fazda tümör hücreleri bu alanda bulunur ve daha midenin geneline yayılmamıştır. Mide tümörünün bu fazda tespit edilmesi halinde durdurulması daha olasıdır.

Faz 2

Bu evrede, tümör hücreleri midenin dış tabakalarına doğru geçiş yapmıştır. Midenin üst kısmındaki hücre örtüsünde kanserli hücreler görülebilir. İkinci evrede, kanserin mide civarındaki lenf nodlarına da sıçramış olma olasılığı mevcuttur.

Faz 3

Midenin mekanik hareketinin gerçekleştirilmesini sağlayan kas dokusu, kanser hücrelerinin ilerlediği bölgeler haline gelmiştir. Bu evrede kanser hücrelerinin, diğer lenf nodlarında daha fazla ilerlediği gözlemlenebilir.

Faz 4

Faz 4, mide kanserinin mide dışındaki diğer organlara sıçradığı evredir. Bu evre, en tehlikeli evredir. Yine de kemoterapi ve diğer kanser tedavi yöntemleri uygulanarak ilerleyiş durdurulmaya çalışılır.

Mide Kanserine Neler Sebep Olur?

Mide kanserine neden olan pek çok unsur vardır. Sindirim sistemine ait bir organ olan mideyi olumsuz yönde etkileyen ve bu organda tümör hücrelerinin gelişmesine neden olan pek çok unsur mevcuttur. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Aşırı alkol ve sigara tüketimi, mide kanserine yol açmaktadır. Sigara tüketiminin artırılması ve alkollü içecekler ile birlikte tüketilmesi, kanser riskini kat be kat artırmaktadır.
 • Trans yağların yer aldığı hazır yiyecekler, koruyucu gıda içeren besinler, yanmış et ve diğer sebze ürünleri ve işlenmiş besinler mide kanserinin gelişmesinde önemli rol oynar. Bunun yanında aşırı tuz ile hazırlanmış besinler de mideye ciddi anlamda hasar vererek kanser gelişimini tetikleyebilir.
 • B12 vitamini eksikliği sonucu ortaya çıkan kansızlık rahatsızlıklarında da mide kanserinin gelişebildiği gözlenmiştir.
 • Helikobakter pilori adı verilen enfeksiyon, mide kanseri vakalarının önemli bir bölümünde gözlenmiştir.
 • Bütün bu nedenlere ek olarak kişinin genetik yatkınlığı da kansere yol açabilmektedir.

 

Mide Kanseri Tedavisi

Mide kanserinin hangi evrede olduğu ve tipi ortaya konulduktan sonra, uzman onkolog tarafından en uygun tedavi yöntemi aranır ve belirlenir. Birden fazla disiplinin bir arada kullanıldığı ve farklı tedavi yaklaşımlarının yer aldığı bir tedavi yöntemleri zincirinin uygulanması, tedavideki başarı oranını azımsanmayacak derecede artırır. Her şeyden önce midede yer alan tümörlü bölgenin vücut dışına çıkarılması gerekmektedir. Bu aşamada da mide, kısmen ya da tamamen alınabilmektedir. Midenin tamamen alındığı vakalarda, bağırsak dokularından yeni bir mide yapılması sağlanarak hastanın yeni bir mideye kavuşması sağlanır.

Lenf notlarına yayılan mide kanseri çeşidinde kemoterapi uygulamaları gerçekleştirilir. Faz 2 ve sonraki evrelerde kemoterapi uygulamaları kesinlikle gereklidir. Hipertermi adı verilen mide kanseri tedavi yönteminde ise, yaklaşık 30 dakika ya da 60 dakika boyunca radyo dalgaları ile kanser hücrelerinin sıcaklığının artırılması ve yok edilmesi amaçlanmaktadır. Bu yöntemde, kanser hücrelerinin sıcaklıklarının maksimum 42 dereceye kadar çıkartılması amaçlanır. Mide kanseri tedavisi sonrasında, uzman doktorun önerdiği şekilde bir diyet uygulayarak mideye zarar vermeyecek besinlerin tüketilmesi gereklidir.

Back to Top