Kıl Dönmesi Nedir? Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

Kıl Dönmesi Nedir? Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

Kıl Dönmesi Nedir? Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir? Sorusu ile ilgili olarak birçok kişinin araştırma yaptığı ve konuyu merak ettiğini bilmekteyiz.

Kıl dönmesinin son dönemlerde birçok kişi tarafından araştırılmasının nedenin bu rahatsızlığın oldukça sık görülmesi olduğunu söylemek mümkündür. Deri altın yer alan kistin deri atıkları ile dolup iltihaplanması sonucunda oluşan kıl dönmesinin birçok kişi için büyük bir sorun olduğunu görmekteyiz. Hal böyle iken birçok kişi de kıl dönmesi ve belirtileri hakkında araştırma yapmaktadır. Sizlerde kıl dönmesi ve belirtileri ile ilgili olarak araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Kıl Dönmesi Nedir? Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir? Sorularını cevaplandırmaya çalışacağız.

Kıl Dönmesi Nedir? Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

Kıl Dönmesi Nedir? Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir? Sorusunu cevaplandırmadan önce sizlere kıl dönmesi hakkında bilgi vermeye çalışalım. Kıl dönmesi, deri altında yer alan kistin deri artıklarıyla dolup iltihaplanması ve daha sonrasında derinin bir takım yollarla fistülize olmasıyla tanımlanan bir cilt rahatsızlığıdır. Kıl dönmesinin belirtileri arasında şunlar yer almaktadır;

  • Akıntı
  • Ağrı
  • Kaşıntı
  • Yanma hissi

Yukarıda belirtmiş olduğumu belirtiler kıl dönmesi rahatsızlığı olan birçok kişide meydana gelen belirtilerdir. Ancak bu rahatsızlığın tam ve net olarak teşhis edilebilmesi için muhakkak bir uzman doktor kontrolüne ihtiyaç duyulmaktadır.

Kıl Dönmesi Tedavisi Nedir?

Kıl dönmesi tedavisi, hastalığı başlangıç seviyesinde ise genellikle ameliyat tercih edilmemektedir. Bu tarz durumlarda genellikle ağrı kesici ve antibiyotik ilaç tedavisi yapılmaktadır. Ancak kıl dönmesi ilerlemiş ise veya iltihaplı bir şekilde içerisinde kıllar bulunuyorsa genellikle ameliyat ile birlikte müdahale edilmektedir. Özellikle bu ameliyat sürecinde uzman bir ekip tarafından faydalanılması kıl dönmesinin tekrar nüksetmemesi için oldukça önemli bir husustur.

Cüneyt Kayaalp
Kıl Dönmesi

Kıl Dönmesi Tedavi Sonrasında Tekrarlar Mı?

Kıl Dönmesi Tedavi Sonrasında Tekrarlar Mı? Sorusu genellikle bu ameliyatı geçiren ve tekrar bu sıkıntıları çekmek istemeyenler tarafından sıkça sorulan ve araştırılan konular arasında yer almaktadır. Tıp biliminin gelişmesi ile birlikte uygulanacak tedavi yöntemi de göz önünde bulundurularak etkin bir şekilde yapılan tedavi sonucu yeniden kıl dönmesi tekrarlaması oldukça düşüktür. Doğru tedavi uygulanması için tekrar ettiğimiz üzere muhakkak uzman bir doktor kontrolünde ilerlenmesi gerekmektedir.

Kıl Dönmesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kıl Dönmesi Tedavi Edilmezse Ne Olur? Kıl dönmesi veya belirtileri bilindiği halde herhangi bir müdahalede bulunmadan bekliyorsanız bu sizler için oldukça risklidir. Çünkü müdahale edilmeyen kıl dönmesi o bölgenin yuvasının ve dokusunun büyümesine neden olur. Bu durumda yapılacak cerrahi işlemlerdi işlerin büyümesine neden olacaktır. Ayrıca bunun ilerisinde cilt kanserine yol açtığı da iddialar arasında yer almaktadır. Eğer böyle bir belirti olduğunu düşünüyorsanız erken tanı ve tedavi için hastalığın netleşmesinin sağlanması ve tedaviye başlanılması gerekmektedir. Aksi halde belirtmiş olduğumuz üzere çeşitli sıkıntılar ile karşı karşıya kılabilmeniz mümkündür.

Kıl Dönmesi Nedir? Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

Kıl Dönmesi Nedir? Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir? Sorusu ile ilgili olarak sizlere kısa ve öz bilgiler sunmaya çalıştık. Kıl dönmesini kısaca özetleyecek olursak, kıl dönmesi deri altın yer alan kistin deri atıkları ile dolup iltihaplanması sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık genellikle kalça arasındaki bölgede gözleniyor olsa da, koltuk altı, göbek ve kasıkta da meydana geldiği görülebilmektedir. Bunun yanı sıra sizlerde kıl dönmesi ve belirtileri ile ilgili olarak düşüncelerinizi ve merak ettiklerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Back to Top