Karaciğer Metastazları Nelerdir?

Karaciğer Metastazları Nelerdir?

Karaciğer Metastazları Nelerdir? Sorusu son dönemlerde karaciğer kanseri ile birlikte araştırma yapanların sıkça cevabını aradığı sorular arasında yer almaktadır.

Karaciğer kanserine yakalanmış bir kişi ilk belirtileri arasında karın bölgesinde yaşanan farklılıklar ile beraber gün içi yorgunluk ve iştahsızlık belirtisi göstermektedir. Metesaz kelimesi, yayılma anlamında kullanılmaktadır. Bu durumun aynı zamanda karaciğerde zamanla yayılma eğilimi gösteren kanser vakalarının ortaya çıkmasına işaret ettiği söylenmektedir. Bundan dolayıdır ki, pek çok kişi karaciğer metasazları hakkında araştırma yapmaktadır, sizlerde bu konu ile ilgili olarak araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Karaciğer Metastazları Nelerdir? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Karaciğer Metastazları Nelerdir?

Karaciğer Metastazı vücudun farklı bir noktasında oluşan kanserin zamanla karaciğere yönelmesi anlamına geliyor. Süreç zamanında tedavi sürecinin başlatılması ve rutin hekim takibi ile hastalık zamanla olumlu olarak gelişim gösterebiliyor.

Metastaz kelime anlamı olarak yayılma karşılığını bulur. Bu da karaciğerde zamanla yayılma eğilimi gösteren kanser vakalarının ortaya çıkmasını beraberinde getirir. Karaciğer Metastazları arasında yayılma eğilimi ile beraber Kolon kanseri, Akciğer kanseri ve Meme kanseri oluşumu gözlemlenebilir. Önemli olan burada yayılım gösteren Metasızın vücutta varoluşuyla beraber doğru tekniklerin kullanılması ve belki de yıllarca sürecek bu tedavi sürecinde yaşam kalitesinin arttırılabilmesidir.

Karaciğer Metastazı Süreci

Karaciğer kanserine yakalanmış bir kişi ilk belirtileri arasında karın bölgesinde yaşanan farklılıklar ile beraber gün içi yorgunluk ve iştahsızlık belirtisini hissettirebilir. Genellikle günlük yaşantıyı olumsuz olarak etkileyen bu durum karın bölgesinde fark edilebilir şişkinlik, karın bölgesinin sağ üst olanından sırt kısmına vuran derin bir ağrı hissi ve üst karın bölgesinde belirgin bir rahatsızlık fark edilebilir. Bu süreçte kişinin fark edemediği ve anlamlandıramadığı belirgin bir iştahsızlık ortaya çıkar. Hızla kilo kaybı yaşanırken dışarıdan bakıldığında fark edilebilecek cilt ve göz alanında yaşanan sararmalar, bulantı ile kendini gösterir. Belirgin Karaciğer Metastazları arasında ise şunlar yer alıyor:

  • Kalın bağırsak
  • İnce bağırsak
  • Mide
  • Pankreas
  • Safra kesesi

Tüm bu maddelerin yanı sıra Akciğer, Kolon ve Meme kanseri metastazları da sıklıkla görülebilir. Farklı bir organda gelişmeye başlamış olan kanser Karaciğere sıçrayarak Metastaz olayını meydana getirir. Burada önemli olan kişinin kaçıncı evrede olduğunu vakit kaybetmeden tespit edebilmesidir. Karaciğer kanserinin bölgesel olarak Metastaz yapmış olduğu evre 4.evredir. Buradan vücudun diğer bölümlerine yayıldığı bilinmelidir. Farklı kanser türleri ile karşılaştırıldığında Karaciğer Metastazına yakalanmış bir kişinin tedavi süreci olumlu olarak sonuç verebilir. Günümüz teknolojik şartların tedavi yöntemlerinde sunduğu etkin koşullar daha başarılı bir sonuç elde edebilmeyi destekliyor. 

Bunun yanı sıra Karaciğer Kanseri ile ilgili olarak çeşitli bilgilere ulaşmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Karaciğer Metastazı Evreleri

Karaciğer Metastazını önleyebilmek için başlangıç aşamasında belirtileri fark edebilmek ve farklı organlara sıçramasına engel olabilmek için evreleri takip edebilmek gerekir. Metastaz olayı genellikle karaciğerde gelişim gösteren bir kanserin oluşumunda farklı organlardan kana karışarak karaciğere sıçrama durumu gözlemlenmesi ile meydana gelir. Bu durum günümüzde karaciğerin kendi hücresinden kaynaklanan kansere yakalanmada sıklık oranı 20 kat daha fazla olarak gözlemlenebilir. Karaciğer Metastazını önleyebilmek için bulguları doğru bir şekilde tespit edebilmek gerekir.

Genellikle bölgesel olarak şişme yaşanmaya başlar. Kan akışında ya da safra akışında bir baskı oluşur Karaciğer Metastazı her büyüdüğünde kişide kilo kaybı başlar Hızlı kilo kaybına iştah kaybına eşlik eder. Zamanla kişi kendisini sürekli şişkin hisseder. Karın kısmında hep bir doygunluk söz konusudur. Buna ağrı ve bulantı eşlik eder. Son aşamalarında ise vücudun ten renginde ve göz içerisindeki beyaz kısımlarda sararmalar başlar. Karın bölgesinde su toplanır. Tüm bu belirtilerin ilk evresinde fark edilmeye başlandığı anda hastaneye gidilerek Onkolojik tedavi sürecinin başlatılması gerekir. 

Karaciğer Metastazı
Karaciğer Metastazı

Karaciğer Metastazı Tedavisi

Karaciğer Metastazı tedavi sürecinde öncelikle hastalığın hangi evrede olduğu tespit edilir. Rutin takip sürecine geçilir. Belirli aralıklarla kişiden karaciğerindeki fonksiyonu net olarak ortaya koyacak kan tahlili istenebilir. Kana bulaşmış kanserin belirleyicisi olarak yeni tahliller yapılabilir. Onkolojik tahlil sürecinde BT ve MR gibi tomografik taramalardan geçilir. Bu taramaların en önemli özelliği Metastazın daha erken fark edilebilmesini sağlamaktır. Süreçte teklif edilen tedavi süreç aşamaları arasında Cerrahi Müdahale, Kemoterapi süreci, Girişimsel Radyoloji ya da İmmünoterapi ve benzeri farklı tedavi seçenekleri sunulur. Bu konuda deneyimi bulunan cerrahlar tarafından işlemin takip edilmesi önemlidir.

Onkoloji alanında günümüzde yeni Kemoterapi ilaçları keşfedildi. Daha önceki dönemlere göre oldukça etkin sonuçlar elde edilebiliyor. Tüm bu tedavi süreci aşamalarında her alana özgü yetkin doktor kişiyle ilgileniyor. Tedavi seçenekleri arasında tüm bedeni etkileyecek sistemik tedavi teknikleri tercih edilebilir. Burada Kemoterapi başta olmak üzere hormon tedavisi hedefe yönelik ya da biyolojik tedavi seçenekleri olarak sunulur. Metastazlı bölgeye yönelik yapılacak lokal tedavi seçenekleri de cerrahlar tarafından tercih ediliyor. Bu aşamada radyasyon tedavisi gibi farklı tedavi metotları denenebiliyor. Sonuç olarak hedefte yer alan hastalığı daha da yavaşlatabilmek, belirtileri en doğru şekilde bertaraf edebilmek ve kanserli hücrenin vücuttan oluşan etkisini azaltabilmektir.

Karaciğer Metastazları Nelerdir?

Karaciğer Metastazları Nelerdir? Sorusunu kısa ve öz bir şekilde sizlere anlatmaya çalıştık. Karaciğer Metastazı vücudun farklı bir noktasında oluşan kanserin zamanla karaciğere yönelmesi ya da farklı bir deyişle yayılması anlamına gelmektedir. Bu hastalığın tam ve doğru bir şekilde tespitinin sağlanması adına muhakkak uzman bir doktordan bilgi alınması gerekmektedir. Sizlerde karaciğer metastazı hakkında aklınıza takılanları yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Back to Top