Karaciğer Metastazı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer Metastazı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer Metastazı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Sorusu 2023 yılında rahatsızlığa yakalananlar başta olmak üzere birçok kişi tarafından araştırılan ve merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Teknolojinin gelişmesi aynı zamanda tıp bilimini doğrudan etkilemiştir. Bu haliyle birçok kanser türünün erken teşhisi ve tedavisi mümkün hale gelerek daha iyi sonuçlar elde edilmeye başlanılmıştır. Bu kanser türlerinden birisi de, karaciğer kanseridir. Özellikle farklı dokularda yer alan kanser hücrelerinin karaciğere yayılması ile başlayan metastaz ve tedavisi birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Sizlerde karaciğer metastazı ile ilgili olarak bilgi almak istiyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Karaciğer Metastazı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Karaciğer Metastazı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer Metastazı, karaciğer kaynaklı hücrelerden meydana gelebileceği gibi aynı zamanda başka dokularda yer alan kanserin karaciğere yayılması sonucu da görülebilmektedir. Farklı dokularda yer alan kanserin karaciğere yansıması durumuna karaciğer metastazı denir. Karaciğer kanserine ilişkin sıkça görülen belirtiler şunlardır;

 • Kilo kaybı
 • İştahsızlık
 • Karın ağrısı
 • Bulantı
 • Kusma
 • Genel halsizlik ve bitkinlik Hissi
 • Karında şişkinlik ve hazımsızlık
 • Cilt ve mukozaların sarı renk alması
 • Beyaz, kireç renginde dışkılama

Yukarıda belirtmiş olduğumuz nedenlerin yanı sıra birçok farklı sebebin olduğunu ve bunun net teşhisinin uzman bir doktor aracılığıyla yapılabileceğini belirtelim.

Karaciğer Metastazlı Hasta Ne Kadar Yaşar?

Karaciğer metastazlarında uzman bir ekip tarafından cerrahi bir operasyon uygulanamaması oldukça büyük sağlık sorunları ile karşı karşıya kalınmasına neden olacaktır. Karaciğer metastazlı hastanın ne kadar yaşayacağı ile ilgili olarak doğru ve net bir yorum yapılabilmesi mümkün değildir.  Ancak belirtmiş olduğumuz üzere uzman bir ekip tarafından sağlanan destek bu süreçte oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Karaciğer Metastazı Nasıl Tedavi Edilir?

Karaciğer metastazı tedavi yöntemleri arasında; cerrahi operasyonlar, girişimsel radyoloji, kemoterapi ve immünoterapi gibi çeşitli tedavi yöntemleri yer almaktadır. Bu tedavi yöntemleri kişinin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Karaciğer metastazına ilişkin olarak yapılan cerrahi işlemler radyoloji uzmanları ve onkologların içinde bulunduğu uzman bir ekip tarafından gerçekleştirilmektedir.

Cüneyt Kayaalp
Karaciğer Metastazı

Metastaz Yapan Kanser İyileşir Mi?

Metastaz yapan kanserin bazı durumlarda iyileşebildiği bilinmektedir. Ancak metastaz işlemi genellikle hastalığı yavaşlatmak ve belirtileri azaltmak adına yapılan müdahaleleri içerisinde barındırmaktadır. Metastaz ile birlikte yavaşlatılan kanser hücreleri daha etkin bir müdahale de bulunabilmek mümkündür. Bununda uzman bir ekip tarafından sağlanması gerektiğini belirtelim.

Karaciğer Metastazı Evreleri Nelerdir?

Karaciğer kanseri tedavisinin yapılabilmesi amacıyla öncelikle kişide yer alan sağlık durumu ve kanser hücrelerinin yayılması incelenmektedir. Yapılan bu incelemenin ardından ise kanserin evrelendirilmesi bulunur ve karaciğer kanseri dört evreden oluşur.  Bu evreleri kısaca özetleyecek olursak;

 • 1.Evre: Kanser dokusunun karaciğer dışına çıkmamış ve etkilememiş hali.
 • 2.Evre: Kötü huylu tümör dokusu kan damarlarına ulaşmış hali.
 • 3.Evre: Büyük bir tümörün büyük bir damarı etkisi altına almış hali
 • 4.Evre: Kanserin metastaz yaparak diğer organlara vücuda yayılması hali.

Karaciğer Metastazı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer Metastazı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Sorusu ile ilgili olarak sizlere kısa ve öz bilgiler sunmaya çalıştık.  Kısaca karaciğer metastazını özetleyecek olursak, farklı dokularda yer alan kanser hücrelerinin karaciğere yayılması ile başlayan ve karaciğeri etkisi altına alan karaciğer kanserine karaciğer metastazı denilmektedir. Bu rahatsızlığın erken bir şekilde teşhis ve tedavisine başlanılması oldukça önemlidir. Özellikle uzman bir ekip tarafından alacağınız yardım sizlerin karaciğer metastazını yenebilmeniz adına önem arz etmektedir. Bunun yanı sıra sizlerde karaciğer metastazı ile ilgili olarak düşüncelerinizi ve aklınıza takılanları yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Back to Top