Kalın Bağırsağın Torbasız Ameliyatı

Kalın Bağırsağın Torbasız Ameliyatı

Kalın bağırsağın torbasız ameliyatı kalın bağırsakta oluşan ülseratif, divertiküler, neoplastik ve polipler gibi hastalıkların tedavisi yapılmaktadır. Fakat bu ameliyat genel olarak rektum ve kolon kanserinin tedavisi amacıyla uygulanmaktadır. Kalın bağırsağın torbasız ameliyatı, rektum ve kolon kanserinde, kanserli bölgenin makata uzak konumda olması durumunda uygulanan bir işlemdir.

Torbasız Kalın Bağırsak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kalın bağırsak ameliyatı, rektum ve kolon kanseri olan kişilerde uygulanmaktadır. Uygulanacak olan ameliyat yöntemi ise her hastada farklı şekilde belirlenmektedir. Torbasız kalın bağırsak ameliyatı,rektum veya kolon kanserine yakalanmış kişilerin hastalığın ilk evrelerinde uygulanması gerekir. Hastalığın ilk evrelerinde kanser hücreleri diğer organlara sıçramamış ve makata daha uzak bir konumda bulunduğu için, uygulanacak olan ameliyatta kolostomi işleminin uygulanmasına gerek kalmaz. Torbasız kalın bağırsak ameliyatı nasıl yapılır? Torbasız yöntem 2 şekilde gerçekleştirilir.

Ostomi ile Karından Dışkılama

Normalde kalın bağırsak ameliyatlarında kalın bağırsak karın duvarına ağızlaştırılarak bir torba eklenir. Kalın bağırsağın karın duvarında ağızlaştırıldığı bölgeye ostomi denir. Torba takılarak tamamlanan işlemin tamamına ise kolostomi adı verilir. Kolostomi işlemi sonrası, kişinin yediği yiyecekler sindirim işlemini tamamladıktan sonra makat yolu ile değil, karın bölgesine eklenen torbadan dışarı atılması sağlanır.

Kanser hücrelerinin çok yayılmaması ve makat bölgesine yakın bir yerde bulunmaması durumunda kalın bağırsağın belli bir kısmı sadece dışarı çıkartılarak anastomoz yöntemi ile uçları birbirine bağlanarak işlem tamamlanır. Uygulanan ameliyattan sonra kişiler normal dışkılamaya devam edebilirler.

Kalın bağırsak kanseri ile ilgili olarak detaylı bilgiye ulaşmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz. 

Laparoskopik Kalın Bağırsak Ameliyatı

Kalın bağırsağın torbasız ameliyatı açık ve kapalı olmak üzere 2 şekilde gerçekleştirilir. Torbalı ve torbasız olarak 2 farklı yöntem ile açık kalın bağırsak ameliyatı uygulanır. Laparoskopik kalın bağırsak ameliyatıise kapalı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Bu yöntemde karın ön duvarı içinde açılan küçük bir delikten teleskop ile görüntü alınması sağlanır. Uygulanan bu yöntem kişilerin ameliyat sonrasında normal hayatlarına daha çabuk bir şekilde dönmesi amaçlanmaktadır. Kanserin ilk aşamalarında daha çok uygulanır. Laparoskopik yöntem uygulanmadan önce kolonoskopi, tomografi ve gerekli görülürse MR işlemleri yapılarak hastalığın hangi evrede olduğunun tespiti yapılır. Eğer kişi hastalığın ilk evrelerinde ise rahatlıkla laparoskopik yöntem ile tedavi sürecine başlanır.

Kalın Bağırsağın Torbasız Ameliyatı
Kalın Bağırsağın Torbasız Ameliyatı

Kalın Bağırsak Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Kalın bağırsak ameliyat süresi yapılan işlemin açık-kapalı olmasına, hastanın cinsiyetine, yaşına ve tümörün çevre organlara ne kadar yayılmış olmasına bağlı olarak değişiklik gösterir. Açık kalın bağırsak ameliyatları yaklaşık olarak 2-4 saat arası kadar sürerken, laparoskopik ve robotik kapalı işlemler, işlem yapılacak kalın bağırsağın bulunduğu yere göre 1-5 saat kadar sürebilir.

Ameliyat sürelerine, ameliyat öncesi ve sonrasındaki süreler dâhil edilmemektedir. Ameliyat öncesinde yapılması zorunlu olan hazırlık işlemleri ve ameliyat sonrasında hastanın uyandırılması gibi işlemlerle birlikte kişinin ameliyathanede geçirdiği süre uzayabilmektedir.

Torbasız Kalın Bağırsak Ameliyatı Başarı Oranı Nedir?

Kalın bağırsak ameliyatlarının başarı yüzdeleri uygulanan ameliyat yöntemine, kişinin bulunduğu hastalık evresine, cinsiyetine ve yaşına bağlı olarak değişiklik gösterir. Kolostomi işlemi uygulanarak torba ile dışkılama sağlanan ameliyatlar, kanserin ileri evrelerinde olan hastalara uygulandığı için başarı oranı daha düşük yüzdelere sahiptir. Fakat torbasız kalın bağırsak ameliyatı başarı oranı daha yüksektir. Bunun nedeni ise, torbasız kalın bağırsak ameliyatları, kanserin ilk evrelerinde bulunan hastalara uygulanmaktadır. Aynı zamanda bu hastaların kanser hücreleri çevre dokulara ve organlara yayılmamış olduğu için iyileşme oranları daha yüksek olabilmektedir.

Torbasız Kalın Bağırsak Ameliyatı Sonrası Komplikasyonlar

Kalın bağırsak ameliyatlarından sonra hastalarda bazı komplikasyonlar oluşabilir. Kalın bağırsağın torbasız ameliyatı sonrasında meydana gelen komplikasyonlar şöyledir:

  • Anastomoz Kaçağı: Torbalı ve torbasız kalın bağırsak ameliyatlarında ortak uygulanan bir yöntem olan anastomoz işlemi, çıkarılan kalın bağırsağın iki ucunun birleştirilmesidir. Kalın bağırsak ameliyatlarından sonra en çok karşılaşılan problemlerden ilkidir. Ameliyat sonrasında karın boşluğuna safra sıvısının akması olarak bilinen Anastomoz kaçağı, kişinin hastalık geçmişine, yaşına, cinsiyetine, sigara ve alkol alışkanlıklarına bağlı olarak iyileşme süreci değişebilir.
  • Enfeksiyon: Açık ameliyatlarda %15-30 arasında görülen bir komplikasyondur. Makat bölgesinde açılan kesiğin enfeksiyon kapması sonucunda meydana gelir.
  • Bağırsak Yapışması: Hastaların makat bölgesinin kesik yapıldığı açık ameliyat sonrasında çok sık karşılaştığı bir komplikasyondur.
  • Dışkı Kaçırma: Bazı hastalarda ameliyattan sonra dışkı kaçırma problemleri görülebilir. Fakat kısa bir süre sonra düzene girmektedir.
  • Sık İdrara Çıkma: Ameliyat sonrasında her 3 hastadan birinde oluşan bu komplikasyon kısa bir süre sonra normal rutinine kavuşmaktadır.
  • Cinsel Problemler: Erkeklerde kalın bağırsak ameliyatlarından sonra sertleşme ve boşalamama sorunları meydana gelebilir. Kadınlarda ise bu problem cinsel birleşme sırasında acı hissetme ve rahatsız olma şeklinde kendini göstermektedir.

Bağırsak Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenmeli?

Kalın bağırsak ameliyatı, sonrasında ciddi bir bakım ve takip gerektiren bir süreçtir. Kalın bağırsak ameliyatından sonra hastalar, gaz oluşumunu önleyici diyetler uygulaması gerekmektedir. Gaz oluşumunu önleyici diyet yaparken; çiğ sebze ve meyve yerine pişmiş sebze ve meyve tüketilmesi gerekir. Bu diyette günlük su tüketimi kabızlığı önlemek adına çok önemlidir. Günde mutlaka 1,5-2lt su tüketilmesi doktorlar tarafından önerilir. Tam tahıllı ve kepekli ürünlerin kullanılması gerekir. Aynı zamanda diyette uzak durulması gerekenler; yağlı yiyecekler, kızartmalar, paket gıdalar ve kuru baklagillerdir. İyileşme sürecinin hızlı olması için doktor tarafından verilen kalın bağırsağın torbasız ameliyatı sonrasındaki beslenme programına tam olarak uyulması gerekir.

Back to Top