İç Hastalıkları Nedir? 10 Soruda İç Hastalıkları

İç Hastalıkları Nedir? 10 Soruda İç Hastalıkları

İç Hastalıkları Nedir? Sorusu pek çok kişinin ismini sıkça duyduğu ancak tam olarak ne olduğunu bilmediği konular arasındadır.

İç hastalıkları kavram itibari ile oldukça geniş bir yapıya sahiptir. Günümüzde milyonlarca kişi yaşamış oldukları çeşitli rahatsızlık nedeniyle iç hastalıkları yani dahiliye bölümüne gitmektedir. Hal böyle olunca birçok kişinin iç hastalıkları ile ilgili olarak çeşitli araştırmaları sürdürdüğünü bilmekteyiz. Peki, iç hastalıkları nedir?, Kaça ayrılır? ve İç hastalıkları neye bakar? Hemen cevaplayım.

İç Hastalıkları Nedir? Ne Yapar?

İç hastalıkları, bireylerin organ sisteminde yer alan çeşitli bozukluklar ve hastalıklara yönelik olarak inceleme yapmaktadır. Özellikle meydana gelen solunum yolu, kalp, sindirim sistemi, böbrek tiroid ve şeker hastalığı gibi pek çok rahatsızlığa yönelik teşhis ve tedavi uygulamaktadır. İç Hastalıkları Dahiliye Nedir? Sorusuna verilebilecek en kısa cevabı sizlerle paylaştık. Bunun yanı sıra

 1. Üst ve Alt Solunum Yolu Hastalıkları
 2. Enfeksiyon Hastalıkları
 3. Kas ve İskelet Sistemi Hastalıkları
 4. Böbrek Hastalıkları
 5. Hipertansiyon
 6. Diyabet
 7. Tiroid Hastalıkları
 8. Mide Hastalıkları
 9. Akciğer Hastalıkları
 10. Kansızlık ve Diğer Kan Hastalıkları

Yukarıda belirtmiş olduğumuz rahatsızlıkların yanı sıra kolesterol kan yağı yükselmesi, trigliserid kan yağı yükselmesi, karaciğer hastalıkları, safra kesesi hastalıkları ve romatizmal hastalıklar gibi pek çok hastalığında hastalıkları alanında olduğunu söyleyelim.

İç Hastalıkları Tanımı Nedir?

İç hastalıkları, insanların sindirim sistemi, böbrek, kalp, akciğer, kan hastalıkları, kanserin tanısı, romatizmal, hormonal ve alerjik hastalıklar, yaşlı hasta grubunun sağlığı ve hastalıkları ile ilgilenen tıbbın ana bir dalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Aile hekimliği,  dermatoloji, kardiyoloji ve nöroloji gibi dahili tıp bilimleri arasında yer almaktadır.

İç Hastalıkları ve Dahiliye Aynı Mı?

İç hastalıkları aynı zamanda dahiliye adı ile bilinmektedir. İç hastalıkları bireylerin organ sisteminde meydana gelen çeşitli hastalıklara karşı teşhis ve tedavi sürecini titizlilik ile yöneten bir bölümdür. Geçmiş yıllarda genellikle dahiliye olarak söylenmekte iken günümüzde iç hastalıkları olarak adlandırılmaktadır. Yani iç hastalıkları ile dahiliye aynıdır.

İç Hastalıkları Kaça Ayrılır?

İç hastalıkları oldukça geniş bir kavrama sahip olup kendi içerisinde de bazı bölümlere ayrılmaktadır. İç hastalıkları departmanı alt birimi olarak adlandırılan Gastroenteroloji ve Nefroloji gibi pek çok alana sahiptir. Hemen sizler için alt birimleri listeleyelim.

 • Gastroenteroloji
 • Nefroloji
 • Romatoloji
 • Hematoloji
 • Tıbbi Onkoloji
 • Gastroenteroloji
 • Endokronoloji ve Metabolizma

İç Hastalıkları ve Teknoloji

İç hastalıkları geçmiş yıllarda geleneksel tedavi ve tanı yöntemleri ile karşımıza çıkarken günümüzde birçok teknolojik cihaz kullanılarak teşhis ve tedavi gerçekleştirilmektedir. Özellikle endoskopik laboratuarına sahip gastroentoloji biriminde sindirim sitemi rahatsızlıklarının kullanılan teknolojik cihazlar ile birlikte teşhis ve tedavi işlemlerinin yapıldığını bilmekteyiz. Yine sindirim sistemi üzerinden örnek verecek olursak, endoskopik incelemelerin yanı sıra ultrasonografik incelemeler ile birlikte hastalığın tanısı kolay bir şekilde konulabilmektedir.

İç Hastalıkları / Dahiliye Yan Dalları Nelerdir?

İç hastalıkları yani dahiliyenin oldukça geniş bir kavram olduğunu dile getirmiştik. Pek çok alanda faaliyet gösteren iç hastalıkları, aynı zamanda kendi içerisinde belirli yan dallara ayrılmaktadır. İç hastalıkları yan dalları şunlardır;

 1. Allerji, İmmünoloji
 2. Endokrinoloji ve Metabolizma
 3. Gastroenteroloji
 4. Hematoloji
 5. Nefroloji
 6. Romatoloji
 7. Geriatri
 8. Tıbbi Onkoloji
 9. İş ve Meslek Hastalıkları
 10. Yoğun Bakım Uzmanlığı
İç Hastalıkları Nedir
İç Hastalıkları Nedir?

İç Hastalıkları İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

İç hastalıkları ile ilgili olarak sizlere tanımlamalarda bulunduk. Günümüzde iç hastalıkları ile ilgili olarak birçok kişinin aklına takılan soruları internet ortamından aradığını bilmekteyiz. İç hastalıkları ile ilgili en çok sorulan soruları sizler için başlıklar halinde yanıtlıyoruz.

Ayrıca iç hastalıklarına ilişkin olarak merak ettiğiniz bilgilere https://www.cuneytkayaalp.com/blog kategorimizden ulaşabilirsiniz.

İç Hastalıkları Uzmanı Nedir?

İç Hastalıkları Uzmanı, solunum yolu, kalp, sindirim sistemi, böbrek tiroid ve şeker hastalığı gibi kişilerin organ sisteminde yer alan çeşitli bozukluklar ve hastalıklara yönelik olarak inceleme yaparak tanı ve tedavisini uygulayan bir meslektir. İç Hastalıkları Nedir? Başlığı üzerinde yapmış olduğumuz tanımlamaları aynı şekilde iç hastalıkları uzmanı içinde yapabiliriz.

İç Hastalıkları Uzmanı Nasıl Olunur?

İç hastalıkları uzmanı olmak için öncelikle TIP Fakültesi bölümünü bitirmek gerekmektedir. 6 Yıllık lisans eğitiminin tamamlanmasından sonra TUS yani Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’na girmelisiniz. İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümü üzerine yeterli puanı aldıktan sonra 5 yıl boyunca uzmanlık için asistanlık yapmanız gerekmektedir. İç Hastalıkları Nedir?

Dahiliye Enfeksiyona Bakar Mı?

İç hastalıkları – dahiliye; solunum yolu enfeksiyonu, idrar enfeksiyonu, cilt enfeksiyonu, karaciğer iltihabı, kemik ve eklem iltihabı, paraziter rahatsızlıkları ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar gibi pek çok enfeksiyon içeren rahatsızlığa bakmaktadır.

Dahiliye Çarpıntıya Bakar Mı?

Dahiliye, çarpıntı sonucunda meydana gelen baş dönmesi, kulak çınlaması, mide bulantısı, burun kanaması gibi rahatsızlıklar ile ilgilenmemektedir. Yine kalp ağrıları, damar sertliği, hipertansiyon, kalp krizi, kalp yetmezliği gibi doğrudan çarpıntı yapan hastalıklara iç hastalıkları bölümü bakmamaktadır.

İç Hastalıkları Uzmanı Ameliyat Yapar Mı?

İç hastalıkları uzmanı tanı ve tedavi işlemleri için gerektiğinde hastasını ameliyat için cerrahi servise yönlendirebilmektedir. Ancak doğrudan iç hastalıkları doktoru tarafından ameliyat yapılmamaktadır.

Genel Cerrahi ve Dahiliye Aynı Mı?

Genel cerrahi ile dahiliye bölümü arasındaki en önemli fark, genel cerrahi doktorların ameliyat yapıyor olması, iç hastalıkları doktorunun ise ameliyat yapmıyor olmasıdır. İç hastalıkları bölümü genellikle medikal tedavi yöntemlerini uygularken genel cerrahi bölümü ameliyat ile tedavi yapmaktadır. İç Hastalıkları Nedir? Sorusunu da genel cerrahiden ayırtan en önemli etken budur.

İç Hastalıkları Nedir?

İç Hastalıkları Nedir? Sorusuna ilişkin olarak aklınıza takılabilecek soruları sizlerle paylaştık. Bunun yanı sıra sizlerde yorum kısmından iç hastalıkları konusunda aklına takılanları bizlerle paylaşabilirsiniz.

Back to Top