İç Hastalıkları Hangi Hastalıklara Bakar?

İç Hastalıkları Hangi Hastalıklara Bakar?

İç Hastalıkları Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar? Sorusu son dönemlerde dahiliye üzerinde araştırma yapan birçok kişinin araştırmış olduğu bir konudur.

İç Hastalıkları Bölümü, dahiliye olarak adlandırılmakta ve oldukça geniş bir kapsama sahiptir.  Üst ve alt solunum yolu hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları ve hipertansiyon başta olmak üzere bunlar gibi pek çok hastalığın bu bölümde görüldüğünü bilmekteyiz. Bundan dolayıdır ki, pek çok kişi de iç hastalıkları bölümünde hangi hastalıklara bakıldığını araştırmaktadır. Sizlerde dahiliye bölümü hangi hastalıklara bakar? diye bir araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda İç Hastalıkları Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

İç Hastalıkları Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

İç Hastalıkları Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar? Sorusuna verilebilecek birçok cevap yer almaktadır. Bireylerin organ sisteminde yer alan birçok bozukluklar ve hastalıklara yönelik olarak uygulanan tedavinin iç hastalıkları bölümü aracılığı ile yapıldığını söyleyebiliriz. Bu hastalıklardan ön plana çıkanlar şunlardır;

  1. Üst ve Alt Solunum Yolu Hastalıkları
  2. Enfeksiyon Hastalıkları
  3. Kas ve İskelet Sistemi Hastalıkları
  4. Böbrek Hastalıkları
  5. Hipertansiyon
  6. Diyabet
  7. Tiroid Hastalıkları
  8. Mide Hastalıkları
  9. Akciğer Hastalıkları
  10. Kansızlık ve Diğer Kan Hastalıkları

İç Hastalıkları Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar

İç Hastalıkları Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

İç Hastalıkları Bölümü yani dahiliye oldukça geniş bir kapsama sahiptir. Bundan dolayıdır ki, pek çok hastalığın dahiliye bölümünde mevcut olduğunu görebilirsiniz. Yukarıda listemizi sunmuş olduğumuz hastalıklara ilişkin olarak sizlere başlıklar halinde ön plana çıkan detayları aktaracağız. Bunun yanı sıra iç hastalıkları nedir? Sorusuna bağlantıyı tıklayarak cevap bulabilirsiniz.

Üst ve Alt Solunum Yolu Hastalıkları

Üst ve alt solunum yolu hastalıkları iç hastalıkları bölümünde en çok karşılaşılan hastalıklar arasında yer almaktadır. Özellikle sonbahar ve kış aylarında karşımıza çıkan üst ve alt solunum yolu hastalıkları genel itibari ile bulaşıcı bir hastalık türüdür. Üst solunum yolu hastalıkları genellikle birçok kişi tarafından soğuk algınlığı olarak bilinmektedir.  Üst solunum yolu hastalıkları boğaz ve burunu etkilemektedir. Bunun yanı sıra alt solunum yolu enfeksiyonları ise daha ciddi boyutlara ulaşabilen bronşlar, bronşiyoller ve akciğerleri gibi pek çok oranı etkilemektedir.

Enfeksiyon Hastalıkları

Enfeksiyon hastalıkları denilince ilk akla gelen solunum yolu enfeksiyonları olsa da, bunun haricinde idrar yolu enfeksiyonları, cilt enfeksiyonları, karaciğer iltihabı, ishal, kemik ve eklem iltihabı gibi pek çok hastalığı da içerisinde barındırdığını söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra paraziter hastalıklar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve influenza ile bruselloz rahatsızlıkları gibi pek çok hastalıkta enfeksiyon hastalıkları grubuna girmektedir. Bu tür enfeksiyon hastalıklarının ise dahiliye bölümü tarafından incelendiğini söyleyebiliriz.

Hipertansiyon

Hipertansiyon günümüzde pek çok kişi tarafında çarpıntı olarak adlandırılsa da, kalpten pompalanan kanın damarlar içerisinde yer alan dokulara, organlara dağılan damar çeperlerine uygulamış olduğu bir basınç  olarak söylenebilmektedir. Tansiyon kavramının tanımında da bu açıkça görülecektir. Kan basıncının belirtilen değerlerin altında ya da üstünde olması hipertansiyon hastalığına işaret etmektedir. Hipertansiyon hastalığı ile ilgili olarak da tedaviler iç hastalıkları bölümü tarafından yerine getirilmektedir.

Diyabet

Diyabet rahatsızlığının karşımıza Tip1 ve Tip2 olarak yaygın bir şekilde çıktığını söyleyebiliriz. Diyabet hastalığı insülin hormonunun yetersiz bir şekilde salgılanmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca insülin hastalığı kan glukoz seviyesinin normalin üzerine çıkması ile birlikte gerçekleşmektedir. Diyabet hastalığında genellikle insülin uygulaması, oral antidiyabetik ajanlar gibi ilaç uygulaması ile birlikte yapılmaktadır. Kan glukoz seviyesinin normalin üzerine çıkması gözler, böbrekler, kalp ve damarlar üzerinde olumsuz etki bırakmaktadır. Diyabet rahatsızlığı ile ilgili tedaviler dahiliye bölümü tarafından gerçekleştirilmektedir.

Tiroid Hastalıkları

Tiroid hastalıkları genellikle tiroid bezinden salgılanan tiroid hormonlarının göstermiş olduğu çeşitli etkiler ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Troid bezinin yetersiz çalışması ya da fazla çalışması bazı hastalıkların hormonol dengeyi sağlayamaması nedeniyle ortaya çıkmasına olmuştur. Troid hastalıklarının takipleri endokrinoloji ve dahiliye klinikleri tarafından incelendiği ve teşhis yapılmaya çalışıldığını bilmekteyiz. Bu rahatsızlıklara ilişkin olarak teşhisin en erken bir şekilde yapılması ile birlikte mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Akciğer Hastalıkları

Akciğer Hastalıkları, akciğer üzerinde genellikle görülen astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), zatürre ve akciğer zarında sıvı birikimi gibi pek çok hastalıktan oluşmaktadır. Bu hastalıklara ilişkin olarak göğüs hastalıkları ve iç hastalıkları konusunda bir ayrımın yapıldığını söyleyebilmek mümkündür. Ancak çoğunlukla iç hastalıkları bölümünün konusunu oluşturduğunu da söyleyebiliriz.

Kansızlık ve Diğer Kan Hastalıkları

Kansızlık ve diğer kan hastalıkları kanda yer alan demir, hemoglobin ve hematokrit seviyelerinin düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Kansızlık aynı zamanda anemi olarak adlandırılmaktadır. Kansızlığın en yaygın nedenleri arasında ise yetersiz ve düzensiz beslenme gelmektedir. Kansızlık sonucunda genellikle demir minerali, B12 vitamini ve folik asit seviyelerinin düşük kalmasından kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz. Kansızlığın yanı sıra akdeniz anemisi, kanın pıhtılaşmasına ilişkin bozukluklar, kanamalar ve kemik iliğine ilişkin olarak hastalıklara da iç hastalıkları bölümünün baktığını söylemek mümkündür.

Dahiliye Hangi Hastalıklara Bakar?

Dahiliye bölümüne ilişkin ön plana çıkan hastalıkları sizlerle başlıklar halinde paylaşmaya çalıştık. Bunun yanı sıra dahiliye bölümünde böbrek hastalıkları, kolesterol ve trigliserid gibi kan yağlarında yükselme, karaciğer, mide ve safra kesesi gibi sindirim sistemi hastalıkları, romatizmal hastalıklar ve kas ve iskelet sistemi hastalıkları gibi pek çok hastalığında yer aldığını bilmekteyiz. Bunun yanı sıra sizlerde dahiliye hangi hastalıklara bakar konusu ile ilgili merak ettiklerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

Back to Top