Fıtık İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Fıtık İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Fıtık ile ilgili bilinmesi gerekenler oldukça önemlidir. Günümüzde birçok kişinin fıtık rahatsızlığı çekmekte olduğu bilinmektedir. Peki, bu fıtık tam olarak nedir, belirtileri nelerdir ve tedavi yöntemleri nasıl olmaktadır? Tüm fıtık ile ilgili bilinmesi gerekenler ile ilgili bilgi paylaşımı önemlidir.

Fıtığın Tanımı Nedir?

Omurgalar arasında bulunan disklerin kayması ya da yırtılması durumunda fıtık meydana gelmektedir. Bu durum birçok insanın karşılaşmakta olduğu ancak zaman zaman fıtık ile alakalı olduğunu anlayamadığı bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın fıtık olduğunu anlayamamaktan dolayı gerekli teşhisi almak ve tedavi sürecini başlatmak için alanında uzman bir doktora müracaat etmekte fayda bulunmaktadır.

Omurgalar arasında disk adı verilen vücuttan birer parça olan pedler bulunmaktadır. Bu disklerin kayması ya da yırtılması durumu fıtığa neden olmaktadır. Disklerin kayması, yırtılması ya da zayıflaması durumu omurilikte bulunan sinirlerin baskıya maruz kalmasına sebep olur. Bu da şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Sinir baskısı her ne kadar genellikle bel bölgesinde oluşsa da fıtık, kalça ya da bacak bölgelerinde de görülebilir. Ancak genel olarak fıtık bel bölgesinde görülür ve bel fıtığı diğer bölgelere göre daha yaygındır denilebilir.

Bel Fıtığı Nedir?

Omurganın bel bölgesi beş tane omur ve diskten oluşmaktadır. Bu bölge vücut ağırlığını taşıması nedeni ile en çok baskı gören bölge olarak söylenebilir. Bu nedenle bel bölgesinde bulunan disklerde yırtık oluşması bel fıtığına neden olmaktadır denebilir.

Fıtık İle İlgili Bilinmesi Gerekenler
Fıtık İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Bel Fıtığı Nedenleri?

Bel fıtığı rahatsızlığının kesin bir nedeni olmamak ile birlikte dolaylı yoldan sebepleri olabilmektedir. Bu durum genetik bir rahatsızlık olmak ile beraber aktiviteye bağlı da olabilmektedir. Bel fıtığının belli bir yaş skalası bulunmamaktadır. Her yaşta insanda bel fıtığı görülebilir. Genellikle ileri yaşlardaki insanlarda görülen bu rahatsızlık sağlıklı olarak görülen genç insanlarda da disk yırtılması sonucu görülebilmektedir.

Disk zayıflaması sonucu bel fıtığı ya da disk yırtılması sonucu bel fıtığı oluşması durumunda, disklerin zayıflamasına ya da yırtılmasına sebep olan bazı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörlerden birisi yaşlanma ve dejenerasyondur. Birçok insanın yaşı ilerledikçe vücudunda bazı deformasyonlar oluşmaktadır. Örneğin cilt sarkması gibi birçok yaşlanma sonucu vücutta oluşan değişimler gözlenebilir. Bunlardan biri de yaş ilerledikçe zayıflayan diskler sonucunda bel fıtığının ortaya çıkmasıdır denilebilir.

Bir diğer bel fıtığına neden olan durum ise aşırı kilolu olmaktır. Aşırı kilo, bel bölgesinin taşıyacağı yükün artması anlamında gelmektedir. Bu durumda da bel bölgesinde bulunan omurlar ve diskler daha fazla yük ile mücadele etmek durumunda kalır. Bunun sonucunda da fazla yüke dayanamayan diskler yırtılabilir. Bu durumda bel fıtığı meydana gelmektedir denilebilir.

Başka bir bel fıtığı nedeni ise ağır yük kaldırma olmaktadır. Aniden ağır yük kaldırmak, belde bulunan omurlara ve disklere beklenmeyen bir anda adeta şok etkisi yaratmaktadır. Bunun sonucunda da bu ani darbeye maruz kalan bel bölgesindeki diskler yırtılabilir. Bu durum bir ya da daha fazla diskte görülebilir. Bu neden ile ağır yük kaldırmamaya özen gösterilmeli ve kaldırmak gerekiyorsa bile bunu doğru pozisyon ile yapmak önemlidir.

Bel Fıtığı Belirtileri

Fıtık ile ilgili bilinmesi gerekenleralanında önemli konulardan biri de bel fıtığı belirtileridir denebilir. Yaşanan bel, sırt ve kalça ağrılarının altında bel fıtığı sebebi yatıyor olabilir. Bundan emin olmak için elbette alanında uzman bir doktora müracaat etmek gereklidir. Ancak vücudunuzda kendiniz tespit edebileceğiniz bazı belirtilerden bahsedilebilir.

Bacaklarda veya ayaklar karıncalanma ya da uyuşma hissediliyor ise bu bir bel fıtığı belirtisi olabilir. Ancak bu belirti tek başına yeterli olmayabilir. Bu neden ile diğer belirtileri de gözden geçirmek ve buna göre bel fıtığından şüphe etmek gerekir.

Bel fıtığı belirtileri arasında kas güçsüzlüğü de bulunmaktadır. Vücudun gücüne oran ile hafif sayılabilecek ağırlıkları kaldırırken bel bölgesinde acı hissediliyor ise bu bir bel fıtığı belirtisidir. Bunun ile beraber hareket ederken zorlanma da görülebilir.

İktidarsızlık problemi de bel fıtığından kaynaklanıyor olabilir. Bunun dışında bel ağrısı da önemli bir bel fıtığı belirtisi sayılmaktadır. Ayrıca bu ağrı bacaklara da vuruyor olabilir.

Çabuk yorulma ve idrar tutamama problemleri de bel fıtığına bağlı sebepler olabilmektedir. Bunun dışında denge kaybı yaşanıyor ise her ne kadar başka rahatsızlıklardan kaynaklı olabilecek olsa da sebebi bel fıtığı da olabilir.

Bel fıtığı belirtilerinden en güçlü olan faktörlerden biri ise yürürken ve otururken zorluk çekmek, acı çekmektir. Bu durum yaşanıyor ise bel fıtığı rahatsızlığına sahip olunma ihtimali oldukça yüksektir denilebilir. Bu neden ile muhakkak alanında uzman bir doktora müracaat edilmesinde fayda bulunmaktadır.

Fıtık ile ilgili oldukça fazla net ve keskin belirti bulunmaktadır. Bunun yanı sıra tedavi edilmediği takdirde şiddetli ağrılara neden olabilen ve her geçen gün hayatı daha olumsuz etkileyebilen bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Bu nedenle bel fıtığı şüphesi oluşmuş ise vakit kaybetmeden tedavi süreci başlatılmalıdır. Bel fıtığı şüphesinin oluşması için fıtık ile ilgili bilinmesi gerekenlerdikkate alınmalıdır. Böyle bir şüphe oluştuğu takdirde derhal uzman bir doktordan randevu alınmalı ve teşhis konulmalıdır. Ardından gerekli tedavi işlemleri ve bilgiler doktor tarafından detaylı bir şekilde sağlanacaktır.

Back to Top