Durmayan Basur Kanaması

Durmayan Basur Kanaması

Durmayan basur kanaması önemli bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Bu konuda bu hastalık hakkında detaylı bilgi verip tedavi yollarından bahsedeceğiz.

Basur, hem erkeklerin hem kadınların yaşadığı önemli bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Boşaltım sisteminde ortaya çıkan bu sorun, kişinin günlük yaşamını etkileyebiliyor. Özellikle yaş ilerledikten sonra görülen bu hastalıkta yaşanan kanama pek çok kişinin yaşadığı önemli sorunlardan birisi. Durmayan basur kanaması veya diğer ismiyle hemoroid hakkında bilinmesi gerekenleri aktardık.

Durmayan Basur Kanaması

Öncelikle şunu belirtelim ki hemoroid neredeyse toplumun yarısında görülebiliyor. Yani bu ciddi ve popüler bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Basur olarak bilinen hemoroid, damarlar ile alakalı bir durum. Makat bölgesindeki damarların genişlemesiyle oluşan bu sorun, damarda kesecikler oluşturarak şişkinliğe sebep olur. İleri evrede genişleyen damarlar varis oluşturarak bu cisimlerin anüsten çıkmasını sağlar.

Hamilelikte görülebilen hemoroid, yaş ilerledikçe ortaya çıkabiliyor. Barusun en önemli belirtisi kanlı bir şekilde dışkının gelmesi ve oturmakta zorluk yaşamak. Dışkı vücuttan çıkarken hemoroid sorununun olduğu damara baskı yapıyor. Bu durum sıkışmaya sebep olup burada patlamaya yol açıyor ve kanama oluşuyor. Açık kırmızı renkte kanın gelmesinin yanı sıra bu bölgede ağrılar yaşamak da mümkün oluyor. Kişi bu sebeple oturmakta zorluk yaşayabiliyor.

Hemoroid sorunu yaşayan veya bu konuyu araştıran insanlar durmayan basur kanaması ile ilgili bu hastalığın neden olduğunu da merak edebiliyor. Basurun pek çok sebebi bulunabiliyor. Bu sebeplerden birisi genetik olabiliyor. Eğer ailede veya yakın akrabalarda böyle bir sorun var ise bireyde de böyle bir hastalık ile karşılaşmak mümkün olabilir. Bunun yanı sıra diğer nedenleri kısaca sıralamak gerekirse posasız yiyecekler ile beslenmek, acılı ve baharatlı gıdaları aşırı tüketmek, zor geçen doğum anları, obezite olmak, aşırı besin tüketimi, düşük miktarda su tüketimi, çok terleme, gebelik ve alkol tüketimi durmayan basur kanaması hastalığını tetikleyebiliyor.

Hemoroid ile ilgili merak edilen bir diğer konu tanının nasıl konulduğu. Bazıları bu durumu doktora dahi söylemekte çekinebiliyor. Bundan dolayı nasıl bir tespit yapıldığı merak edilebiliyor. Kalın bağırsak tümörü belirtisinin dahi olabileceğini söyleyen uzmanlar, böyle bir durumda bir uzman ile iletişime geçmek gerektiğini açıklıyor. Böyle bir hastalıkta tanı koymak için anal muayene yapılıyor. Bazı hastalara rektoskopi uygulanırken yaşını almış hastalarda genellikle kolonoskopik tetkik uygulanabiliyor.

Durmayan Basur Kanamasının Çözümü

İnsanların merak ettiği konulardan birisi de durmayan basur kanaması için nasıl bir tedavi yöntemi uygulandığı. Bu konuda kesin bir bilgi vermek doğru olmasa da hangi yolların uygulandığını açıklayabiliriz. Hastanın durumuna göre farklı tedaviler uygulanabiliyor. Hemoroidin dört evreden oluştuğunu belirtmek istiyoruz. İlk iki evreyi geçiren hastalara genel olarak ilaç tedavisi uygulanıyor. Bunun yanı sıra yaşam tarzında bazı değişiklikler yapılması da söylenebiliyor. Eğer bu tedavi yöntemleri başarılı olmazsa bunun sonucunda basur ameliyatı yapılabiliyor.

Hemoroid için uygulanan diğer yöntemlerden söz etmek gerekirse bazı hastalar için band ligasyonu, lazer tedavisi, radyo frekans tedavisi veya skleroterapi uygulanabiliyor. Eğer hasta ileri evrelere geçiş yapmışsa bu sefer basur daha da belirginleşiyor ve daha ciddi semptomlar ile karşılaşılabiliyor. Bu durumda dışarı sarkmış olan bölge alınarak gerekli yere yerleştiriliyor. Buna ek olarak hemoroid ameliyatının yeni yöntemlerinden birisi olan lazer ameliyatı sayesinde hemoroid ile bağlantısı olan damarlar yakılır ve yayılma önlenir. Bu işlemin maliyetli olduğunu belirtmek gerekiyor.

Durmayan Basur Kanamasıyla İlgili Merak Edilenler

Hemoroid olarak bilinen durmayan basur kanamasının bitkisel tedavi ile geçip geçmeyeceği merak edilen bir konu olmakta. Bu konuda şunu söyleyebiliriz ki böyle bir tedavi yöntemine başlamadan önce uzman bir doktor ile iletişime geçilmesi ve gerekli bilgilerin verilmesi gerekiyor. Doktorun verdiği tavsiyeye uymak ve tedaviyi buna göre ilerletmek en doğru karar olacak.

Durmayan basur kanaması ile ilgili merak edilen bir diğer konu bu sorunun tedavinin yanı sıra nasıl bir şekilde geçeceği. Bu konuda dikkat edilmesi gereken şeyler arasında en önemlisi beslenme düzeni ve vücudun çok iyi bakılması. Uzmanlar zeytinyağlı yiyecekler, günlük 2-3 litre su tüketimi, tuvalette kısa süre kalma gibi çeşitli şeyler öneriyor.

Back to Top