Böbrek Nakli Nedir? | Böbrek Nakli Neden Önemli?

Böbrek Nakli Nedir? | Böbrek Nakli Neden Önemli?

Böbrek nakli konusu ile ilgili olarak günümüzde birçok kişi tarafından araştırma yapıldığı ve oldukça önemli bir konu olduğunu söylemek mümkündür.

Böbrek yetmezliği yaşayan ve böbreklerin çeşitli nedenler sonucunda düzelmeyecek şekle gelmesine yönelik rahatsızlığı bulunan birçok kişinin böbrek nakli konusunda yoğun bir şekilde araştırma yaptığını görmekteyiz. Özellikle böbrek yetmezliği yaşayarak tansiyon yüksekliği, nefes darlığı gibi şikâyetlerle veya üre ve diğer zehirli maddelerin yol açtığı bulantı, kusma, karın ağrısı, halsizlik, güçsüzlük, iştahsızlık gibi şikâyeti bulunanların bu konuya eğilim gösterdiği görülmektedir. Sizlerde böbrek nakli ile ilgili olarak araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda böbrek nakli nedir? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Böbrek Nakli Nedir? | Böbrek Nakli Neden Önemli?

Böbrek nakli, böbrek yetmezliği ve böbreklerin çeşitli nedenlerle bozulmasına neden olan sebepler sonucunda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Böbrek bozulması ve görevini yerine getirememesine bağlı olarak vücutta meydana gelen tansiyon yüksekliği, nefes darlığı gibi şikayetlerle veya üre ve diğer zehirli maddelerin yol açtığı bulantı, kusma, karın ağrısı, halsizlik, güçsüzlük, iştahsızlık gibi şikayetlerle ya da potasyum yüksekliği sonucunda kalbin durması gibi risk durumlarında mutlaka uzman bir doktor tarafından muayenenin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Kimler Böbreklerini Veremez?

Böbrek nakli konusunda böbrek verici adayların genel sağlık durumlarının ve psikolojilerinin iyi olması gerekmektedir. Operasyon sonrasında hayatlarına tıpkı operasyon öncesinde devam etmeleri de oldukça önemlidir. Kimlerin böbrek naklinde böbrek veremeyeceklerini maddeler halinde sizlere aktaralım.

 • 18 Yaşından Küçük Olanlar
 • Hipertansiyon Hastalığı Olanlar ve Hipertansiyon İlacı Kullananlar
 • Diyabet Hastaları
 • Proteinüri Hastaları
 • Böbrek Taşı Tekrarı Olanlar
 • Mikroskopik Hematüri Hastaları
 • Böbrekte Ürolojik Anormalliği Bulunanlar
 • Kronik Akciğer Hastaları
 • Kanser Tanısı Konmuş Kişiler
 • Obezite Olanlar
 • Tromboz veya Tromboembolizm Hastaları
 • Psikiyatrik Rahatsızlığı Olanlar

Yukarıda belirtmiş olduklarımızın yanı sıra ailesinde hibertansiyon ve börek hastalığı olanlarda böbrek naklinde verici aday olamazlar. Belirtmiş olduğumuz üzere vericiler operasyon sonrasında hayatlarına tıpkı operasyon öncesindeki gibi devam etmeleri gerekmekte ve bu titizlik ile konunun üzerinde durulmalıdır.

Böbrek Nakline Engel Teşkil Eden Durumlar Nelerdir?

Böbrek nakline engel teşkil eden bazı durumlardan bahsetmiştik. Bunların yanı sıra; Çözümlenmemiş kanser hastalığı, aktif AIDS veya hepatit, aktif tüberküloz, ciddi vasküler hastalık ve aktif intravenöz ilaç bağımlılığı da engel teşkil edebilmektedir. ayrıca 5 yıldan az yaşam beklentisi,  yeni geçirilmiş myokard enfarktüsü ve son dönem organ yetmezlikleri (kalp, akciğer, karaciğer) böbrek nakli için bazı engelleri içerisinde barındırmaktadır. Bundan dolayı vericilerin iyi bir şekilde tetkik edilmesi gerekmektedir.

İç hastalıkları ile ilgili olarak genel anlamda bir bilgi almak istiyorsanız İç Hastalıkları Nedir? 10 Soruda İç Hastalıkları bağlantısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kimler Böbrek Verebilir?

Kimler böbrek verebilir? Sorusuna ilişkin olarak hemen kısaca bir tanımlama yapalım. 18 yaşını doldurmuş olmak kaydı ile yukarıda belirtmiş olduğumuz nedenler dışında olan sağlıklı bir birey böbrek nakli verebilir. Verici olmak için 65 yaş sınırı olsa da, kişinin genel sağlık durumu ile böbrek fonksiyonları değerlendirilerek bu yaş sınırının yukarı doğru esnetildiği görülebilmektedir.

Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Sistemi yönergesinin 7. bendindeki açıklama, “28 Haziran 2004 tarih ve 4690 sayılı onay ile yürürlüğe konulmuştur. Bu açıklama; verici adayının, alıcı adayının dördüncü derece akrabasına kadar olmasını kapsamak ile birlikte dördüncü derece akrabalar da dahildir.” açıklaması bulunmaktadır. Bunun dışında kalan durumlar ile ilgili olarak etik kurul durum değerlendirmesi yapar eğer uygun görülürse nakil gerçekleştirilir.

Dördüncü derecede akrabalığa ilişkin olarak Türk Medeni Kanunu’nun 17. maddesinde; “Kan hısımlığının derecesi, hısımları birbirine bağlayan doğum sayısıyla belli olur.”  maddesi yer almaktadır. Bu durumu maddeleyecek olursa;

 • Birinci derece akrabalar: Anne, baba ve çocuk
 • İkinci derece akrabalar: Kardeş, dede, nine, torun
 • Üçüncü derece akrabalar: Amca, hala, dayı, teyze, yeğen (kardeşinin çocuğu)
 • Dördüncü derece akrabalar: Üçüncü derece kişilerin çocukları

Cüneyt Kayaalp

Böbrek Nakli Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Böbrek nakli ameliyatı gelişen teknoloji ve tıp bilimi ile birlikte geçmiş yıllara nazaran artık daha çabuk bir şekilde bitirilebilmektedir. Uygun şartların sağlanması ile birlikte böbrek nakli ameliyatı yaklaşık olarak 2 ile 4 saat sürmektedir. Ancak her ameliyatın ya da her kişinin durumları farklı olduğundan dolayı bu sürenin çeşitli etkenlere bağlı olarak da değişiklik gösterdiğini söylemek mümkündür.

Böbrek Nakli İçin Ne Yapılmalı?

Böbrek nakli için ne yapılmalı? Sorusunun günümüzde oldukça çok sorulduğunu görmekteyiz. Dokunun uyumlu olması halinde ve belirtmiş olduğumuz engellerin olmaması halinde hasta ve verici ameliyata hazırlanmaktadır. Eğer donör sağlıklı bir bireyse operasyon genellikle hasta ve bağışçı ile birlikte yapılmaktadır. Öncelikli olarak gerekli testler ve muayeneler gerçekleştirilerek doku ve organın uyumu tespit edilmektedir. Daha sonrasında ise börek ameliyatı gerçekleştirilerek takibi yapılmaktadır. Doku ve organ nakline ilişkin olarak bağlantıyı tıklayarak Sağlık Bakanlığı resmi web sitesinden bilgilere ulaşabilirsiniz.

Böbrek Nakli Neden Önemli?

Böbrek nakli neden önemli? Sorusuna ilişkin olarak edinmiş olduğumuz bilgileri sizlerle paylaşmaya çalıştık. Böbrek Nakli hastanın tedavisinde kesin bir yöntem olarak gösterilmektedir. Gerek sosyal gerekse ekonomik açıdan tatminkâr bir tedavi yöntemi olarak adlandırılmaktadır. Geçmiş yıllara nazaran uygulanan tedavilerin tıbbın ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte daha etkin bir hale geldiğini söylemek mümkündür. Sizlerde böbrek nakline ilişkin olarak aklınıza takılanların hemen iletişim kanallarımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Back to Top